Садржај
Православна охридска архиепископија
Православна охридска архиепископија |
---|
Аутономија: 2005—2022. Киријархална црква: Српска православна црква Поглавар: архиепископ охридски и митрополит скопски и местобљуститељ велешко-повардарски Јован (Вранишковски) Привремено седиште: Битољ, Северна Македонија Број епархија: 7 Званични сајт: poa-info.org |
Православна охридска архиепископија (ПОА),1) некадашња помесна и аутономна црква под јурисдикцијом Српске православне цркве.
Привремено седиште јој се налазило у Битољу.
Историја
Црквено уређење
Православна охридска архиепископија је била аутономна помесна црква под јурисдикцијом Српске/Пећке патријаршије. Њен основни црквеноправни акт је био Устав Православне охридске архиепископије усаглашен са Уставом Српске православне цркве. Помесна црква се управљала на основу Светог писма и Светог предања, правила васељенских сабора и од њих признатих правила светих апостола, помесних сабора и светих отаца, као и Устава СПЦ и Устава ПОА и уредаба, правилника и начелних одлука надлежних црквених власти.
На челу Православне охридске архиепископије је стојао архиепископ охридски као њен поглавар. Архиепископ је био председник аутономног Светог архијерејског синода и Светог синода. Био је пуноправни члан Светог архијерејског сабора Српске православне цркве. Архиепископ је имао сва права и дужности епархијског архијереја у својој Митрополији скопској и њом је управљао уз помоћ викарног епископа.
Свети архијерејски синод Православне охридске архиепископије је био јерархијско представништво и црквенозаконодавна власт. Састављали су га сви архијереји под председништвом архиепископа. Да би пуноважно одлучивао потребно је било да присуствује 2/3 епархијских архијереја. Одлуке Светог архијерејског синода је извршавао Свети синод.
Епархије
Православна охридска архиепископија се састојала од седам епархија (једне митрополије и шест епископија). Епархије су биле:2)