Политичке странке Републике Српске

Политичке странке Републике Српске, политичке странке или партије са сједиштем у Републици Српској.

Дијеле се на парламентарне и непарламентарне.

Парламентарне странке

Парламентарне странке или партије на републичком нивоу:1)

  1. Савез независних социјалдемократа (СНСД), сједиште Бања Лука, предсједник Милорад Додик (рег. 13/5/2002);
  2. Српска демократска странка (СДС), сједиште Источно Сарајево, предсједник Мирко Шаровић (рег. 14/5/1993);2)
  3. Демократски народни савез (ДНС), сједиште Бања Лука, в. д. предсједника Ненад Нешић (рег. 21/6/2000);
  4. Партија демократског прогреса (ПДП), сједиште Бања Лука, предсједник Бранислав Бореновић (рег. 1/10/1999);3)
  5. Социјалистичка партија (СП), сједиште Бања Лука, предсједник Петар Ђокић (рег. 20/7/1993);4)
  6. Народни демократски покрет (НДП), сједиште Бања Лука, предсједник Драган Чавић (рег. 8/10/2013);
  7. Уједињена Српска (УС), сједиште Бања Лука, предсједник Ненад Стевандић (рег. 16/12/2015);
  8. Сељачка странка (СС), сједиште Модрича, предсједник Гордана Видовић (рег. 8/5/1996).

Парламентарни статус још имају:5)

  1. Демократски савез (ДЕМОС), сједиште Бања Лука, предсједник Недељко Чубриловић (рег. 24/12/2018);
  2. Социјалистичка партија Српске (СПС), сједиште Бања Лука, предсједник Горан Селак (рег. 3/2020);
  3. Странка демократске Српске Семберија (СДС Семберија), сједиште Бијељина, предсједник Мићо Мићић (рег. 18/3/2020).6)

Непарламентарне странке

Непарламентарне странке или партије:7)8)

  1. Српски покрет обнове Републике Српске (СПО РС), сједиште Шипово, заступник Милан Никчевић (рег. 24/8/1990);
  2. Странка Спас (СПАС), сједиште Бања Лука, предсједник Славко Жупљанин (рег. 14/4/1993);
  3. Демократска странка (ДС), сједиште Бијељина, предсједник Милорад Зекић (рег. 22/3/1996);
  4. Партија уједињених пензионера (ПУП), сједиште Бања Лука, предсједник Винка Пушоња (рег. 28/7/1997);9)
  5. Радничко-комунистичка партија БиХ (РКП БиХ), сједиште Бијељина, предсједник Горан Марковић (рег. 26/6/2000);
  6. Странка девизних штедиша Републике Српске, сједиште Бања Лука, предсједник Чедо Грбић (рег. 22/8/2001);
  7. Завичајни социјалдемократи — Миле Марчета (ЗСД-ММ), сједиште Бања Лука, предсједник Миле Марчета (рег. 24/7/2002);
  8. Српска радикална странка 9. јануар (СРС), сједиште Бијељина, предсједник Мирко Благојевић (рег. 20/11/2003);10)
  9. Демократска странка Српске (ДСС), сједиште Бања Лука, предсједник Предраг Ковачевић (рег. 5/2/2004);
  10. Покрет за Требиње (ПЗТ), сједиште Требиње, предсједник Момчило Бодирога (рег. 28/4/2004);11)
  11. Партија привредног прогреса БиХ (ППП БиХ), сједиште Брчко, предсједник Радан Спасојевић (рег. 10/5/2004);
  12. Независна демократска странка (НДС), сједиште Бијељина, предсједник Стако Стакић (рег. 18/5/2006);
  13. Покрет за Семберију, сједиште Бијељина, предсједник Драган Крстић (рег. 26/5/2006);
  14. Партија социјалне правде (ПСП), сједиште Бања Лука, предсједник Драгутин Илић (рег. 10/8/2006);
  15. Српска напредна странка (СНС), сједиште Бања Лука, заступник Хаџи Јован Митровић (рег. 18/7/2007);12)
  16. Народна странка (Покрет за Брод) (НС), сједиште Брод, предсједник Ранко Стјепановић (рег. 22/10/2007);
  17. Народна странка Нови Град (НС Нови Град), сједиште Приједор, предсједник Мирослав Кнежевић (рег. 13/11/2007);
  18. Српска напредна странка — изворна (СНС-изворна), сједиште Источно Сарајево, предсједник Дражен Маунага (рег. 13/12/2007);13)
  19. Нова грађанска иницијатива — Козарац (НГИ-Козарац), сједиште Приједор (рег. 7/3/2008);
  20. Еколошка партија Републике Српске (ЕП РС), сједиште Источно Сарајево, предсједник Никола Лазаревић (рег. 29/4/2008);
  21. Покрет за наш град, сједиште Источно Сарајево, предсједник Радосав Живковић (рег. 7/5/2008);
  22. Покрет за Прњавор, сједиште Прњавор, предсједник Миодраг Марјановић (рег. 13/5/2008);
  23. Независна странка др Михајло Товирац, сједиште Шамац, предсједник Михајло Товирац (рег. 14/5/2008);
  24. Еколошка демократска странка (ЕДС), сједиште Теслић, предсједник Јеленко Бубић (рег. 20/5/2008);
  25. Странка социјалне сигурности српских бораца (ССССБ), сједиште Бања Лука, предсједник Ацо Прелић (рег. 24/3/2010);
  26. Савез за демократску Српску (СзДС), сједиште Бања Лука, предсједник Драган Калинић (рег. 19/4/2010);
  27. Демократска странка федералиста (ДСФ), сједиште Источно Сарајево, предсједник Драган Ђокановић (рег. 21/5/2010);
  28. Реформска странка (РС), сједиште Зворник, предсједник Марко Мекић (рег. 23/12/2011);14)
  29. Напредна Српска (НС), сједиште Зворник, предсједник Горан Обрадовић (рег. 1/3/2012);15)
  30. Радничка партија (РП), сједиште Теслић, предсједник Горан Бјелац (рег. 5/3/2012);
  31. Странка младих за промјене (СМП), сједиште Шековићи, предсједник Миладин Лазић (рег. 10/5/2012);
  32. Привредни народни покрет БиХ (ПНП БиХ), сједиште Бања Лука, заступник Милорад Чегар (рег. 21/5/2012);
  33. Савез реда и правде (СРП), сједиште Требиње, предсједник Ирена Рудан (рег. 24/10/2012);16)
  34. Партија економске и социјалне правде (ПЕСП), сједиште Бања Лука, предсједник Емил Влајки (рег. 25/4/2013);
  35. Напредна Српска — НС, сједиште Бања Лука, предсједник Горан Ђорђић (рег. 22/5/2013);17)
  36. Српска радикална странка др Војислав Шешељ (СРС), сједиште Бијељина, предсједник Драган Ђурђевић (рег. 15/1/2014);18)
  37. Снага народа (СН), сједиште Бијељина, предсједник Алекса Милојевић (рег. 14/2/2014);
  38. Савез за нову политику (СНП), сједиште Бијељина, предсједник Зоран Мастило (рег. 7/4/2014);
  39. Јединствена напредна странка (ЈНС), сједиште Бања Лука, предсједник Дарко Матијашевић (рег. 30/6/2015);
  40. Странка за наш град (СНГ), сједиште Источно Сарајево, предсједник Наташа Богдановић Трифковић (рег. 17/11/2015);
  41. Нова партија, сједиште Бања Лука, предсједник Слободан Принцип (рег. 29/3/2016);
  42. Покрет Успјешна Српска (ПУС), сједиште Бијељина, предсједник Златко Максимовић (рег. 7/4/2016);
  43. Снага нове генерације (СНГ), сједиште Бијељина, предсједник Дарко Томић (рег. 7/4/2016);
  44. Слободна Српска, сједиште Лакташи, предсједник Небојша Личанин (рег. 19/4/2016);
  45. Спас, Независних листа Добој (Спас-Добој), сједиште Добој, предсједник Слободан Девић (рег. 20/5/2016);
  46. Изворна Српска (ИС), сједиште Бања Лука, предсједник Витомир Поповић (рег. 28/3/2017);
  47. Прва Српска демократска странка (Прва СДС), сједиште Бања Лука, предсједник Радомир Лукић (рег. 7/11/2017);
  48. Пензионерска демократска странка (ПДС), сједиште Бања Лука, предсједник Илија Стеванчевић (рег. 12/2/2018);
  49. Лијево крило, сједиште Добој, предсједник Јован Милановић (рег. 16/4/2018);
  50. Покрет за Бијељину (ПБ), сједиште Бијељина, заступник Бранка Ђелмо (рег. 11/9/2018);
  51. Покрет правде (ПП), сједиште Бања Лука, предсједник Озрен Пердув (рег. 27/1/2020);
  52. Херцеговачки народни покрет — Родољуб Драшковић (ХНП), сједиште Требиње, заступник Дејан Пјешчић (рег. 13/5/2020).

Бивше странке

Бивше странке или партије (парламентарне и непарламентарне):19)20)

  1. Српска радикална странка Републике Српске (СРС РС), сједиште Бања Лука (рег. 14/1/1992);
  2. Демократска патриотска странка (ДПС), сједиште Бања Лука (рег. 12/11/1996);21)
  3. Српска омладинска странка — Нови нараштаји Републике Српске (СОС), сједиште Источно Сарајево (рег. 16/4/1997);
  4. Српски народни савез (СНС), сједиште Бања Лука (рег. 4/9/1997);
  5. Нови демократски покрет (НДП), сједиште Рудо (рег. 10/6/1998);
  6. Демократска социјалистичка партија (ДСП), сједиште Бања Лука (рег. 28/3/2000);
  7. Српска странка Републике Српске (СС РС), сједиште Бања Лука (рег. 3/7/2000);
  8. Демократско вијеће Бошњака (ДВБ), сједиште Бијељина (рег. 31/10/2002);
  9. Пензионерски демократски савез (ПДС), сједиште Бања Лука (рег. 18/3/2003);
  10. Народна демократска странка (НДС), сједиште Бања Лука (рег. 30/6/2003);
  11. Странка демократског центра (СДЦ), сједиште Брчко (рег. 8/4/2004);
  12. Странка економског просперитета Републике Српске (СЕП РС), сједиште Шековићи (рег. 16/4/2004);
  13. Нова снага Српске (НСС), сједиште Бања Лука (рег. 3/5/2004);22)23)
  14. Нова демократија (НД), сједиште Бања Лука (рег. 12/5/2004);
  15. Изворна Српска демократска странка, сједиште Бања Лука (рег. 7/6/2004);
  16. Демократски покрет Српске (ДЕПОС), сједиште Бања Лука (рег. 10/5/2006);
  17. Демократска странка народа Српске (ДСНС), сједиште Зворник (рег. 15/11/2007);
  18. Демократска српска странка (ДСС), сједиште Брчко (рег. 25/2/2008);
  19. Странка бизниса Српске (СБС), сједиште Бања Лука (рег. 14/3/2008);
  20. Покрет за Шековиће, сједиште Шековићи (рег. 29/4/2008);
  21. Странка за младост, развој и будућност (СМРБ), сједиште Вишеград (рег. 20/5/2008);
  22. Демократска партија (ДП), сједиште Бања Лука (рег. 10/2/2009);24)
  23. Нова социјалистичка партија (НСП), сједиште Фоча (рег. 15/12/2009);
  24. Српска алтернатива (СА), сједиште Бања Лука (рег. 13/12/2013);
  25. Странка праведне политике (СПП), сједиште Бања Лука (рег. 13/12/2013);
  26. Народна странка, сједиште Бања Лука (рег. 25/10/2017).

Сродни чланци

1)
Редослијед према броју освојених мандата на општим изборима 2018.
2)
Раније под називом Српска демократска странка Републике Српске
3)
Раније под називом Партија демократског прогреса Републике Српске
4)
Раније под називом Социјалистичка партија Републике Српске
5)
Постизборни политички субјекти
6)
Такође под називом Странка демократске Српске Семберија — Мићо Мићић
7) , 19)
Редослијед према датуму регистрације
8) , 20)
Списак је непотпун
9)
Раније под називом Пензионерска странка Републике Српске
10)
Раније под називом Српска радикална странка др Војислав Шешељ
11)
Раније под називом Странка за Херцеговину — Покрет за Требиње
12)
Раније под називом Српска народна радикална странка Републике Српске
13)
Раније под називом Српска демократска странка 1990 — изворна
14)
Такође под називом Реформска странка из Зворника
15)
Раније под називом Српска народна странка
16)
Такође под називом За правду и ред — Листа Небојше Вукановића
17)
Раније под називом Странка Напредна Српска
18)
Раније под називом Српска радикална странка
21)
Такође под називом Демократска патриотска странка — Предраг Радић
22)
Раније под називом Демократски форум
23)
Такође под називом Нова снага Српске — Проф. др Петар Кунић
24)
Такође под називом Демократска партија — Драган Чавић
Штампање