Корисничке алатке

Алатке сајта


спиридон_гопчевић

Спиридон Гопчевић

Спиридон
Гопчевић
спиридон_гопчевић.jpg Спиридон Гопчевић
(Leo Brenner)

Рођење:
9. јул 1855.
Трст,
Аустријско царство

Смрт:
1937.
Берлин, Немачка

Спиридон Гопчевић, псеудоним Лео Бренер (Трст, 9. јул 1855 — Берлин, 1937), српски новинар, историчар, пустолов, астроном и писац. Кратер Бренер на Месецу пречника 97 км добио је по њему име.

Порекло и рани живот

Потиче из српске бродовласничке бокељске породице,1) која се доселила у Трст у време када је Беч био духовни центар Срба. Рано је остао без оца. Основну школу завршио је у Трсту, гимназију у Мелку у Аустрији, а трговачку академију и конзерваториј у Бечу.2) Приватно је изучио и многе друге науке.

Новинар

Живот је провео као ратни извештач и новинар са балканских ратишта. Био је добровољац током Босанско-херцеговачкога устанка 1875, а и у црногорско-турском рату 1876, када се свадио са кнезом Николом Петровићем.3) Извештаје са ратишта објављивао је на немачком језику. Био је и дописник из Старе Србије, где је пратио Призренске лиге и њено супростављање одлукама Берлинскога конгреса. Извештавао је 1882, и о устанку у Боки Которској и египатској кризи. Током 1885. извештавао је о српско-бугарском рату.

Стара Србија и Македонија

За српску владу је написао дело о етнографским односима у Старој Србији и Македонији и направио етнографску карту тих подручја након великога низа путовања кроз Бугарску и Македонију 1888.4) Био је у српској дипломатској служби. Између осталог рад Спиридона Гопчевића по Јужној Србији и Македонији тек сада долази до изражаја те му се придаје велики значај. Детаљно описује становништво тог подручја од Скопља до Солуна, те од Приштине до Верије, обичаје српског народа у том подручју, разговоре са локалним становништвом, исповести Срба и Цинцара те исламизацију, појелињење, бугаризацију и албанизацију истих, а пре свега уз помоћ Сионских 'ћери, организације која је финансирана споља. Исто тако описује и бугаризацију тј. отварање бугарских гимназија за „описмењавање” српског становништва, одрицање од слављења крсних слава и сл. Најзначајније дело из ове тематике је Стара Србија и Македонија.5)

Иако у Трсту, Спиридону је увек било блиско српство, Црна Гора и Србија, а његова је породица била велики добротвор српског народа, те га је помагала у устанцима. Спиридон је говорио 14 језика, живео је на свим меридијанима, па и у Сан Франциску.

Астроном

Новинарство је напустио 1893. и почео је да се бави астрономијом.6) Био је ожењен аустријском племкињом, те уз подршку њене породице, али и аустријске владе отвара опсерваторију на острву Мали Лошињ коју назива по њој „Манора”. Под псеудонимом „Лео Бренер” објављује мноштво опажања Меркура, Венере, Марса, Јупитера те Сатурна.7) Објављивао је запажене радове. Као признање за обиман посао један кратер на Месецу добија име по њему „Лео Бренер”. Био је то кратер пречника 97 км.8) Међутим касније је почео да каља углед претпоставкама без икаква основа, а нашао се и у финансијским тешкоћама, па је затворио звездарницу.9) Још се једно време бавио астрономијом, али 1909. престао је да се бави астрономијом и отишао је у САД.10)

Политички преокрет

У САД је написао две опере.11) Вратио се 1914. године у Аустроугарску и поново се вратио политици и новинарству. Тада је дошло и до његовога великога политичкога преокрета, па током Првога светскога рата више није показивао да цени Србију. Почео је да се залаже за то да се Јужни Словени окупе у оквиру Аустроугарске и да ратују против Русије.12) После рата живео је у Берлину.

Његови радови

  • Македонија, етнографски односи Македоније и Старе Србије, Београд 1889;
  • Етнографска карта Македоније и Јужне Србије, Београд 1889;
  • Истина о Македонији, одговор на Хорнов клеветнички спис „Народност Македонских Словена”, Београд 1890;
  • Стара Србија и Македонија, I—II, Београд 1890; Горња Арбанија и њена лига, Нови Сад 1893;
  • Montenegro und die Montenegriner, 1877
  • Oberalbanien und seine Liga, 1881
  • Bulgarien und Ostrumelien, 1886
  • Kriegsgeschichtliche Studien, 2 Bände, 1887
  • Makedonien und Alt-Serbien, 1889
  • (als Leo Brenner): Beobachtungs-Objekte für Amateur-Astronomen, 1902
  • USA. Aus dem Dollarlande; Sitten, Zustände und Einrichtungen der Vereinigten Staaten, 1913
  • Das Fürstentum Albanien, seine Vergangenheit, ethnographischen Verhältnisse, politische Lage und Aussichten für die Zukunft, 1914
  • Geschichte von Montenegro und Albanien, 1914
  • Aus dem Lande der unbegrenzten Heuchelei. Englische Zustände, 1915
  • Rußland und Serbien von 1804-1915. Nach Urkunden der Geheimarchive von St. Petersburg und Paris und des Wiener Archivs, 1916
  • Amerikas Rolle im Weltkriege, 1917
  • Die Wahrheit über Jesus nach den ausgegrabenen Aufzeichnungen seines Jugendfreundes, 1920
  • Kulturgeschichtliche Studien, 1920
  • Österreichs Untergang : die Folge von Franz Josefs Mißregierung, 1920
  • Serbokroatisches Gesprächsbuch verbunden mit kurzer Sprachlehre und Wörterverzeichnis, 1920

Спољне везе

спиридон_гопчевић.txt · Последњи пут мењано: 2023/09/02 22:03