Народна скупштина Републике Српске (НСРС), народно представништво и носилац уставотворне и законодавне власти у Републици Српској.
Сједиште јој се налази у Бањој Луци.
Претходник Народне скупштине Републике Српске је била Скупштина српског народа у Босни и Херцеговини конституисана на основу Одлуке о оснивању Скупштине српског народа у Босни и Херцеговини од 24. октобра 1991. Сачињавали су је посланици Клуба Српске демократске странке и Клуба Српског покрета обнове у Скупштини Босне и Херцеговине као легитимни представници српског народа у Босни и Херцеговини. Њен предсједник је био мр Момчило Крајишник.
Народна скупштина Републике Српске има 83 народна посланика.
Изборним законима се утврђују изборне јединице и систем подјеле мандата којима се обезбјеђује да све општине буду на одговарајући начин заступљене у Народној скупштини. Народни посланици се бирају непосредно и тајним гласањем. Избор и престанак мандата народних посланика и образовање изборних јединица уређују се законом.
Народни посланици се бирају на четири године. Најмање четири члана једног конститутивног народа је заступљено у Народној скупштини. Народни посланици нису кривично или грађански одговорни за било који поступак извршен у оквиру њихових дужности.
На предлог најмање 30 народних посланика, Народна скупштина може, двотрећинском већином гласова од укупног броја посланика, скратити свој мандат. Скраћивањем мандата Народне скупштине престаје и мандат Владе Републике Српске. За вријеме ратног стања и непосредне ратне опасности мандат Народне скупштине се продужава док то стање траје. Предсједник Републике Српске може, пошто саслуша мишљење предсједника Владе и предсједника Народне скупштине, одлучити да Народна скупштина буде распуштена.
Народна скупштина има предсједника и два до четири потпредсједника које бира на период од четири године.1)
Народна скупштина Републике Српске:2)
Народна скупштина: