Садржај
Станоје Главаш
Станоје Стаматовић Главаш, познат као Станоје Главаш (Глибовац код Смедеревске Паланке, 1763 — Баничина, 25. фебруар 1815),1)2) српски војвода из Првога српскога устанка. Пре Првога српскога устанка био је хајдучки харамбаша. На почетку устанка прво је њему понуђено да буде вођа устанка, али он је одбио и на његов предлог за вожда је изабран Карађорђе Петровић. Био је један од најистакнутијих јунака Првога српскога устанка.
Убијен је по налогу везира 25. фебруара 1815, а његова глава истакнута пред везировим двором допринела је започињању Другог српског устанка. У народним песмама опевано је његово јунаштво код Делиграда и у ослобађању Прокупља.
Хајдучки харамбаша
Станоје Главаш је рођен у Глибовцу крај Смедеревске Паланке као Станоје Стаматовић.3)4)5) Још пре почетка Првога српскога устанка одметнуо се у хајдуке и постао харамбаша.6) Обично су се у хајдуке одметали они сиромашнији, а он је био имућан. Једном је спречавао да се његови рођаци ожене и тако почине родоскврнуће, али када су им потплаћени Турци дали исправе да могу да се венчају онда им је Станоје покварио свадбу претећи турском спахији.7) Турци су онда Станоју убили брата, па је он убио спахију и одметнуо се у хајдуке.8) Најпре је био хајдук у чети Лазе Добрића, а након Добрићеве смрти маја 1803. постао је харамбаша.9) Постао је чувени харамбаша, а његови најбољи другови у чети били су Милован из Велике Плане, Лепи Стева из Прова и чувени Хајдук Вељко.10) Хајдук Вељко је тај назив добио из времена четовања са Главашем, а и оженио се једном Главашевом рођаком.11)
Одбија понуду да буде вођа устанка
Познавао се са Карађорђем и пре 1803.12) Био је са њим у побратимству.13) Постоје подаци да је Карађорђе са Главашем био у истој хајдучкој дружини неколико година након Свиштовског мира 1791.14) Од 1803. године Главаш се јако често састајао са Карађорђем.15) Заједно су се спремали за устанак против Турака.16) Након Сече кнезова Карађорђе се одмах састао са Главашем, кога је позвао на збор у Орашцу.17) На збору у Орашцу најпре су понудили Главашу да он буде вођа устанка.18) Он је одбио понуду изговарајући се да такав положај не приличи једном хајдуку, који нема куће ни кућишта.19)20) Предложио је да Карађорђа изаберу за вожда.21) Главаш током целог устанка стално је ратовао са Турцима, али није никад управљао народом.22)
Први српски устанак
Станојева хајдучка чета била је на почетку Првога српског устанка језгро устаничког покрета и била је од огромне важности на самом почетку устанка.23) Тешко је рањен приликом освајања Баточине, али ипак је остао у бици до краја и тек онда је тражио да му се извади метак, који му је дубоко продро у раме.24) Прве године устанка био је крај Карађорђа. Чин војводе добио је 1805.25) Почетком 1806. радио је на утврђивању Делиграда.26) Истакао се за време Делиградске битке 1806, када је Ибрахим-паша опседао Делиград.27) Тада је са 3.000 устаника кренуо на Крушевац, прешао Јастребац и онда изненадио Турке у Прокупљу, кога је након борбе са Турцима до темеља спалио.28)29) Нико од Турака се није надао да ће устаници напасти Прокупље. Након тога кренуо је даље према Косову, па је натерао Ибрахим-пашу да дигне опсаду Делигарада.30)31) Ибрахим паша се повукао у Ниш страхујући да не буде опкољен.32) Продор у Топлицу био је од огромнога значаја за дизање самопоуздања целе српске војске.33)
Главашев испад према Косову дао је наду за ослобођење Србима у Старој Србији.34) Учествовао је у ослобађању Београда 1806. године и међу првима је јурнуо у Београд.35) Напад на Београд почео је 12. децембра 1806. у четири колоне на четири београдске капије. Главаш је предводио једну од четири колоне.36) До краја Првог српског устанка ратовао је око Делиграда, код Варварина, код Лознице.37)
Јуначка погибија
Као и Милош Обреновић предао се Турцима 1813. након пропасти Првог српског устанка.38) Велики везир Кушид-паша оставио му је оружје и поставио га је за крсердара са задатком да гони хајдуке и да чува главни цариградски друм кроз Србију.39) Он се због турског терора договарао са виђенијим Србима да се покрене нови устанак.40) 41) Када је била угушена Хаџи Проданова буна требао је да по налогу Турака ухвати Хаџи Продана, али он му је помогао да пређе преко Саве.42) Београдски везир Сулејман-паша Скопљак је онда наредио муселиму из Смедеревске Паланке да му доведу Главаша живог или мртвог.43)44) Муселим је најпре тражио од Станоја оружје, али овај није хтео да преда и вратио се кући. Турци су касније са појачањем кренули да га ухвате, а он се склонио у некој колиби у шуми код села Баничина.45)46) Око 40 Турака опколило га је у колиби, а он се вешто бранио и избацио је из строја седам Турака.47) Турци су онда запалили колибу, па је био приморан да изађе.48) Пре него што су га убили Главаш је убио још једног нападача.49) Убијен је 13. фебруара/25. фебруара 1815.50) Одсекли су му главу и неколико дана држали је набијену на шиљак пред пашиним двором у Београду.51) Том главом су опомињали и Милоша Обреновића шта га чека у случају непослуха.52)
Након Главашеве смрти кнезови су почели да страхују да ће и они бити посечени, па су одлучили да је боље да устанком окушају срећу.53) На тај начин Главашева крв је била предзнак новога устанка.54)
Литература
- М. Милићевић, Поменик знаменитих људи у српскога народа новијега доба, 1888.
- К. Ненадовић, Живот и дела Карађорђа и његови војвода и јунака, 2. део, Беч, 1884.
- Р. Љушић, Вожд Карађорђе, књига 1, 2. издање, Београд, 2000.
- Радомир Ј. Поповић, Одабране биографије (1-4), Матица српска
- Гавриловић Михаило, Милош Обреновић, I-III, Београд, 1908, 1909, 1912.
Stanoje Glavas