Народна скупштина Републике Србије, највише представничко тело и носилац уставотворне и законодавне власти у Србији.
Седиште јој се налази у Београду.
Народну скупштину чини 250 народних посланика.
Народни посланици се бирају на непосредним изборима, тајним гласањем, у складу са законом. У Народној скупштини обезбеђују се равноправност и заступљеност полова и представника националних мањина. Изборе за народне посланике расписује председник Републике Србије и то 90 дана пре истека мандата Народне скупштине тако да се избори окончају у наредних 60 дана.
Мандат народног посланика почиње да тече даном потврђивања мандата у Народној скупштини и траје четири године. Избор, престанак мандата и положај народних посланика уређује се законом. Народни посланик ужива имунитет. Не може бити позван на кривичну или другу одговорност за изражено мишљење или гласање у вршењу своје посланичке функције.
Председник Републике може, на образложени предлог Владе, распустити Народну скупштину. Народна скупштина се распушта ако у року од 90 дана од дана конституисања не изабере Владу. Народна скупштина не може бити распуштена за време ратног или ванредног стања. Председник Републике дужан је да указом распусти Народну скупштину у случајевима одређеним Уставом.
Народна скупштина, већином гласова свих народних посланика, бира председника и једног или више потпредседника Народне скупштине.1)
Народна скупштина:2)
У оквиру својих изборних права, Народна скупштина:
Народна скупштина врши и друге послове одређене Уставом и законом.