Крста Ковачевић Трговишки
Крста Ковачевић Трговишки |
---|
Рођење: 1877. Трговиште, Османско царство Смрт: 30. јануар 1948. Прешево, ФНРЈ |
Крста Ковачевић Трговишки (Трговиште, 1877 — Прешево, 30. јануар 1948), српски четнички војвода у Старој Србији, за време српске четничке борбе за Македонију почетком 20. века.
Биографија
Крста Ковачевић Трговишки је рођен 1877. године у Трговишту. Крста Ковачевић Трговишки одметнуо се августа 1900. године у бугарске комите, јер су Турци малтретирали његовог шестогодишњег братића.1) У то време у Софији су окупљали комите, па се запутио у Бугарску.2) У првој акцији код Струмице учествовао је у чети капетана Стојанова, али након пораза вратили су се у Бугарску.3) Након тога био је у Протогеровој чети, у којој је било много Срба.4) Када је генерал Цончев образовао комитски одред од око хиљаду комита Крста је приступио у одред.5) Генерал Цонев је са својим одредом освајао турске карауле, али након тешког пораза разбијене комите су месец дана лутале по Рили.6)
Крста Трговишки се у Ђустендилу састао са Глигором Соколовићем, Стеваном Недићем Ћелом и Тодором Крстићем, који су као и он веровали у заједничку словенску протутурску акцију.7) Једно време био је толико болестан, да су га комите остављале да чува оружје.8) Ступио је поново у акцију за време Илинденског устанка 1903. године.9) У Илинденском устанку учествовао је у чети војводе ВМРО-а Николе Пушкарева, када је подметао експлозив под шине на прузи.10) Када се Пушкарев повукао у Бугарску, Крста Трговишки се придружио чети Тодора Николова, који је започео репресалије против српских сељака.11) Након слабих акција чета Тодора Николова је прешла српску границу и склонила се у Врање.12)
У Врању се Крста Трговишки 1904. придружио српској четничкој акцији.13) Отишао је у Београд, где су између њега и Вељка Мандарчевића изабрали Мандарчевића за војводу.14) Мандарчевић је међутим тајно радио за бугарске интересе, па је након преласка у Македонију све своје српске четнике предао бугарским комитима.15) Тада су били поред осталих заробљени и везани Корста Трговишки и Ванђел Скопљанче.16) Требали су да буду одведени у Бугарску, али спасла их је изненадна појава турске војске, јер су се бугарске комите разбежале, остављајући везане четнике, које су сељаци ослободили и сакрили.17) Одмах након тога придружили су се војводи Довзенском.18) Крста Трговишки је ту постао српски четнички војвода, а командовао је оним четницима, са којима је кренуо из Београда.19) Током 1906. командовао је четом од 9 четника у рејону Источног Повардарја у рејону Тромеђе.20) Кроз његову чету прошли су Војислав Танкосић и војвода Војин Поповић Вук. Крајем 1906. извршена је реорганизација, па је његова чета добила задатак да оперише правцем Паланка—Осогово—Кочани и да пресеца бугарске канале и да онемогућава њихове нападе на српска села.21)
Након Младотурске објаве уставности лета 1908. живео је у Прешеву. Када су Турци покушали да га 1909. убију на време се одметнуо. Учествовао је у Првом балканском рату у четничком одреду војводе Вука. Учествовао је у Кумановској бици, бици на Мукосу и боју на Бакарном Гумну. Учествовао је у Првом светском рату у пробоју Солунског фронта. Водио је од 1924. чету, која је гањала комите Ванче Михаилова и албанске качаке. У Другом светском рату живео је у потаји у Лесковцу. Умро је 30. јануара 1948. године у Прешеву.
Литература
- Владимир Илић, Српска четничка акција 1903-1912, Ип Ецолибри, Београд, 2006.
- Василије Трбић, Мемоари I, ГИП Култура, Крагујевац, 1996.
- Станислав Краков, Пламен четништва, Просвета, Београд, 1990.
Krsta Kovacevic Trgoviski