Садржај
Стеван Добрњац
Стеван Добрњац (Добрње, око 1778 — Јаши, 1835), кнез моравске кнежине. Брат је војводе Петра Добрњца. Заједно са Марком Тодоровићем Абдулом организовао је 1821. године Абдулину буну против кнеза Милоша.
У сенци брата
Стеван Добрњац је рођен у Добрњу око 1778. године.1) Био је брат војводе Петра Добрњца. У детињству је научио да чита и пише код калуђера у манастиру Горњак.2) Поред српског језика знао је влашки и руски, а разумео је и турски.3) За разлику од познатог брата није се нигде помињао као старешина за време Првог српског устанка.4) Након пропасти Првог српског устанка избегао је у Банат, али брзо се вратио у родно Добрње.5)
Моравски кнез
У време Другог српског устанка побунио је целу Мораву и кренуо на Пожаревац.6) Кнез Милош Обреновић је командовао ослобађањем Пожаревца.7) Напад на један добро утврђен шанац предводио је кнез Милош, а Стеван је предводио напад на други шанац.8) Након неколико дана борбе заузимају оба шанца. Због Стеванове помоћи при освајању Пожаревца Милош Обреновић се зарекао да га никад неће оставити.9) Због заслуга поставио је Стевана за кнеза моравске кнежине.10) Била је то највећа кнежина у пожаревачкој нахији, а у њеном саставу поред великога броја села била је и варош Пожаревац.11) Стеван се још од Првог српског устанка бавио и трговином са Аустријом. Кнезу Милошу није никако одговарала трговачка конкуренција, па су то други користили да га оптужују код кнеза.12) Највише су се на Стевана жалили надзорници скеле, јер се „није дао глобити”.13) Међутим на Стевана Добрњца жалио се 1817. и 1820. године Марко Тодоровић Абдула да не предаје прикупљени новац од пореза и да ради на своју руку.14) Жалио се да не разрезује правилно порез.
Договор са Марашлијом
Кнез Милош је 1820. наредио општи попис пореских обвезника, тако да Стеван и Абдула више нису могли да прикривају број обвезника.15) Турци су од августа 1820. почели да нуде нахијским кнезовима независност од Милоша само ако приме њихов ферман.16)
Сви кнезови су то одбили, али Добрњац и Абдула су то невољко учинили.17) Абдула је тада већ пред другима отворено критиковао Милошеву власт, називајући га тиранином.18) Кнез Милош Обреновић их је упозорио да зна да га називају тиранином, а његови момци су им претили казнама.19) Марашлија је са Добрњцем и Абдулом склопио споразум да се они одметну од Милоша, а да их онда Марашлија турском војском брани у случају потребе и да им изради потврде да буду независни кнезови.20)21) Пали су у немилост јануара 1821. када је кнез Милош поставио Јоксима Милосављевића за главног пожаревачког кнеза и за кнеза моравске кнежине.22) Стеван Добрњац више није био моравски кнез, али након неког времена Милош га је поставио за млавскога кнеза.23)
Абдулина буна
Стеван Добрњац и Абдула одметнули су се априла 1821. године од кнеза Милоша, у буни званој Абдулина буна.24) Нешто пре тога избила је побуна хетериста у Влашкој. У Абдулиној буни учествовало је мало народа, па је Јеврем Обреновић 11. априла 1821. ушао у Пожаревац из кога су Добрњац и Абдула побегли са десет момака.25) Марашлија није интервенисао како су се иначе Добрњац и Абдула надали.26) Абдула је био ухваћен, а Добрњац је преко Параћина побегао до лесковачког паше под његову заштиту.27) Милош је тражио од Шишит-паше да му пошаље бегунца и новац од пореза, који је понео са собом.28) Паша му је одговорио да је Добрњца узео под своју заштиту, па не може да каља образ испоручујући га.29) Пошто је кнез Милош рекао да му неће ништа Стеван Добрњац се 1822. године сам вратио.30) Милош му је опростио и наредио да седи код куће и не меша се у народне послове.31) Са друге стране Стеван је дао реч Милошу да ће се преселити у Крагујевац.32)
Бег
Када је 1823. убијен Абдула Стеван се препао да и њега не чека слична судбина.33) Осим тога Јован Обреновић га је упозоравао да изврши обећање и пресели се да живи у Крагујевцу.34) Стеван је онда утекао у Банат, где је живео једно време.35)
Кнез Милош је био љут због његова бекства, па је наредио да се спали сва имовина Петра и Стевана Добрњца.36) Покретну имовину су одузели и продали и од тога новца образован је фонд за опште циљеве.37) Из тога фонда финансирана је и школа у Добрњу. Стеван је након Баната отишао у Русију, где је живео неколико година.38) Умро је 1835. године у Јашију у Молдавији.39)
Литература
- Мирослав Боривојевић и Мирослава Боривојевић, Војвода Петар Тодоровић Добрњац и његова браћа, Смедерево, 2004.
- М. Милићевић, Поменик знаменитих људи у српскога народа новијега доба, 1888.
- Гавриловић Михаило, Милош Обреновић, I-III, Београд, 1908, 1909, 1912.
Stevan Dobrnjac