Садржај
Васа Чарапић
Васа Чарапић, зван и Змај од Авале (Бели Поток, 1768 — Београд, 11/12. децембар 1806), војвода из Првога српскога устанка. Јуначки је погинуо 1806. предводећи устанике у јуришу на Стамбол капију приликом ослобађања Београда.
Порекло Чарапића
Васа Чарапић се родио у Белом Потоку под Авалом.1)2) Породица му је пореклом из Куча у Црној Гори.3) Један његов предак убио је пашино куче, па је морао да плати казну од 500 гроша, али уместо у кеси послао је новац у чарапи, па су отада носили презиме Чарапићи.4) У том крају имали су сталних проблема са Турцима, који су покушавали да им отимају девојке, па су се иселили у Србију.5) Део Чарапића настанио се у Белом Потоку под Авалом.6)
У фрајкорима
Васа Чарапић је имао још двојицу браће Саву и Танасија. Васа се 1787. уписао у фрајкоре, па је учествовао у Кочиној крајини ратујући против Турака.7) Када се завршио рат и био склопљен Свиштовски мир 1791. Васа се вратио кући.8) Био је уважаван у својој околини толико да су га на нахијској скупштини изабрали за кнеза грочанске нахије.9)10) Изашао је на глас као разборит и одлучан кнез.11)
На дахијском крвавом списку
Када су Србијом завладале дахије Васа се зиме пре сече кнезова нашао у великој опасности.12) Сазнао је да се заједно са братом Танасијем и братом од стрица Марком налази на списку оних, које дахије намеравају да побију, па је отада почео да се склања.13)14) Када су Турци дошли по њих у Бели Поток Чарапићи су их напали и отерали.15) Турци су касније успели да убију Марка Чарапића, Васиног брата од стрица.16)17) Васа је након тога запалио турски хан и одметнуо се у хајдуке на Авалу за време зиме.18) На Авали је из околине сакупио хајдучку дружину.19)
Заседа у Лештанима
Убрзо након тога 1804. избио је Први српски устанак. Чарапић је постао војвода грочанске нахије у устаничкој војсци.20) Учествовао је на збору у Орашцу, када је Карађорђе Петровић изабран за вођу устанка.21) У почетку је требао да са Авале прати на кретање дахија у Београду. Након сукоба код Дрлупе Карађорђе се договорио са четама Јанка Катића, Симе Марковића и Васе Чарапића да спречавају испаде Турака из Београда.22) Када је у помоћ дахијама из Јагодине према Београду кренуо Кучук Алија са Гушанцем и крџалијама Карађорђе је поручио Јанку Катићу и Васи Чарапићу да направе заседе са обе стране Авале и да га сачекају.23) Турци су успут запленили велику стоку, а Васа Чарапић им је припремио заседу у Лештанима.24) Када их је Васа напао из заседе Турци су се успаничили, сматрајући да се ради о нападу главнине устаничке војске.25) Погинуло је много Турака, а остали су се дали у бег према Београду оставивши много блага и оружја.26)27) Та велика победа прославила је Чарапића.
Погибија приликом ослобађања Београда
Васа се из Белога Потока преселио у Рипањ. Прославио се и приликом ослобађања Краљева (тада Карановца).28) Контролисао је на Дунаву вишњичку и грочанску скелу.29) Више пута је тражио од Карађорђа да се ослободи Београд, све док га није наговорио.30) Најбоље је од свих устаничких вођа познавао Турке и прилике у Београду, па је због тога више од других веровао да је такав план остварљив.31) Ипак ослобађање Београда је било веома тешко јер је Београд био веома добро утврђен град. Било је више неуспешних покушаја. Напад на Београд почео је 12. децембра 1806. у четири колоне на четири београдске капије. Васа Чарапић предводио је напад на турски шанац код најутврђеније Стамбол капије.32)33) Освојио је Стамбол капију и ушао у београдску варош и онда је пошао у помоћ војсци, која је нападала Видин капију.34) Узвикнуо је: „За мном те јунаци!”35) Тада га је погодио турски метак.36) Војници су га на пушкама изнели на Ташмајдан под Карађорђев шатор и ту је издахнуо након два сата.37)38) По последњој жељи сахрањен је код цркве у Раковици.39)
Литература
- М. Милићевић, Поменик знаменитих људи у српскога народа новијега доба, 1888.
- Живорад Јанковић, Јуначка погибија Васе Чарапића, Православље 954
- Лазар Арсенијевић Баталака, Историја српског устанка, Београд, 1898.
- Р. Љушић, Вожд Карађорђе, књига 1, 2. издање, Београд, 2000.
Vasa Carapic