Садржај
Божидар Грујовић
Божидар Грујовић |
---|
Рођење: 1776. Рума, Хабзбуршка монархија Смрт: 1807. Нови Сад, Аустријско царство Познат као: писац основних закона устаничке Србије |
Божидар Грујовић (право име Тодор Филиповић) (Рума, 1776 — Нови Сад, 1807), српски правник и први секретар Правитељствујушчег совјета. Био је иницијатор завођења правног поретка устаничке државе, па је предложио Савет као врховно законодавно тело и написао је прва правна акта о Савету и судовима.
Професор у Харкову
Тодор Филиповић се родио 1776. године у Руми.1) Његови су били пореклом из села Вреле у ваљевској Тамнави.2) Докторирао је право 1803. на Универзитету у Пешти, а 1804. постао је професор на Универзитету у Харкову.3)4) За њим је у Харков отишао и његов брат Михаило Филиповић (касније Михаило Грујовић).5) Карађорђе Петровић је септембра 1804. послао Матију Ненадовића, Јову Протића и Петра Чардаклију да од руског цара траже помоћ за Србе.6) На путу до Петрограда зауставили су се у Харкову, где су упознали Тодора Филиповића и наговорили га да напусти положај професора и да им помогне у Петрограду као добар познавалац руског језика и обичаја.7)8) Заједно са Тодором на пут је кренуо и његов брат Михаило.9)
Долазак у Србију
Заједно са Божом и Михаилом српска делегација се након успешних разговора у Петрограду јануара 1805. вратила у Србију.10) Нешто пре доласка у Србију Божа се одвојио од осталих и свратио је до митрополита Стефана Стратимировића, коме је донео раније наручену пошиљку књига.11) Једно време боравио је у Руми. По доласку у Србију априла 1805. по митрополитовој препоруци узео је име Божа Грујовић или Божидар Грујовић, да би се заштитио од аустријских власти.12)13)14) Чим је пристигао почео је да у име устаника пише молбе султану и руском цару.15) Отишао је у Бранковину код проте Матије Ненадовића.16)
Писац устаничкога законодавнога уређења
Одмах је заступао и почео да ради на оснивању Правитељуствујушчега совјета, као врховног законодавног тела које би требало да ограничи Карађорђеву власт.17) Сматрао је да све треба да се уреди законом. У том послу имао је подршку једног дела опозиционих старешина. Није радио само на оснивању Савета, него и на потпуној организацији устаничке власти.18) О свом нацрту о уређењу Савета и о уређењу државне управе тражио је и мишљење митрополита Стефана Стратимировића.19) Писање уређења завршио је средином августа 1805, пре боја на Иванковцу.20) Грујовић је тада написао текстове За Памјат и Слово, правна акта о Совјету и о поглавару и та правна акта била су темељ за све касније законодавне активности, а посебно уставе из 1808. и 1811.21) Према Грујовићевом акту Правитељуствујушчи совјет је чинило 12 представника, из сваке нахије по један.22) Савет је био подељен на два дела, на Владу од 6 министара и на остале саветнике, који би обављали преостале послове.23) У делу Слово Грујовић је указао на предности правне државе речима: Првиј дакле господар и судија у вилајету јесте закон.24) Тврдио је да ће закон да брани и чува државу. За судије је истицао да морају да се повинују правди и разуму.25)
Први секретар Савета
Савет је основан изгледа 27. августа 1805. године на скупштини у Борку.26) Божа Грујовић је био постављен за првог секретара Савета.27) По Карађорђевој заповести Божа је писао свим нахијама да изаберу своје представнике за Савет.28) Од тада Божа је увек боравио где и седиште Савета, који је најпре био у манастиру Вољавчи, затим у Боговађи, па онда у Смедереву.29) Заједно са Матијом Ненадовићем и Милошем Урошевићем путовао је фебруара 1806. у Беч, да би издејствовао дозволу за увоз хране и оружја у Србију.30)31) После тога пута Божа је поново вршио дужност секретара Савета. Савет се преселио у Београд након његова ослобађања. Иначе болежљиви Божа разболио се 1807. у Београду од неке плућне болести, а пошто у Србији није било доктора отишао је да се лечи у Аустрију.32) Умро је у Варадину (Новом Саду).33)34)
Литература
- М. Ђ. Милићевић, Поменик знаменитих људи српског народа новијега доба, Београд, 1888, стр. 770—774
- К. Ненадовић, Живот и дела Карађорђа и његови војвода и јунака 2. део, Беч, 1884.
- Ко је Божидар Грујовић, Република, број 252-253, Београд, 2001.
- Живорад Јанковић, Божа Грујовић-устанички законописац, Православље, број 913, 1. 4. 2005, Београд
- Радош Љушић, Вожд Карађорђе, књига I, Београд, 2000.
- Радош Љушић, Вожд Карађорђе, књига II, Београд, 2000.
Bozidar Grujovic