Корисничке алатке

Алатке сајта


фердо_кикерц

Фердо Кикерц

Фердо Кикерц или Фердо Кикерец (франц. Ferdo Quiquerez) (Будим, 17. март 1845 — Загреб, 12. јануар 1893), сликар, зачетник хрватског реализма и илустратор.

Биографија

Отац Фердинанд Фрањо му је био аустријски официр из породице француских племићке породице чији се огранак у 18. веку преселио у Чешку. У Словенској Бистрици, оженио се по други пут мајком Маријом (рођеном Kerschel) германизованом Словенком. Имали су петоро деце.1)

Након очеве смрти породица се преселила у Загреб, где је завршио гимназију, а затим је провео годину дана у војној школи у Аустрији.2) У Загребу је студирао права, а истовремено (око 1860) је и учио сликарство у приватној школи, код тек пристиглог сликара Јосипа Фрање Микеа (нем. Mücke), Немца из Мађарске.

Занесен Штросмајеровом јужнословенском идеологијом стекао је наклоност за националну и историјску тематику.3) Почео је да израђује цртеже са историјским темама „Крунисање краља Звонимира“ (1868), „Бановић Страхиња“ (1868),4) а остао је запажен са сликом „Долазак Хрвата на обале сињега мора“ (1869),5) коју је израдио надахнут песмом Аугуста Шеное, на основу записа Константина Профирогенета. Узор му је био његов учитељ, који је насликао исту тему, с том разликом што су Мукеови Хрвати стигли на узвисину с које посматрају равнице своје нове домовине, док се Кикерцови Хрвати спуштају стрмом литицом до мора. Одмах по завршетку, слика је била изложена у сали Народног дома, где је од 1873. остала стално изложена.6) На темељу јавних признања7) 1870. је добио владину стипендију за наставак школовања, на академији у Минхену, где је учио код Раба (нем. Johann Leonhard Raab) и Пилотија (нем. Carl Theodor von Piloty). Међутим, школовање је прекинуо због болести. Након краћег боравка у Загребу, где је упознао Исаила Кршњавог, 1871. године је уз мању новчану помоћ владе, отишао на академију у Венецији,8) где је учио код Молментија (ита. Pompeo Marino Molmenti). У то време су настале слике „Марина“, „Рибарске барке“, „Морнар“. Потом је, незадовољан академијом боравио у Фиренци и Риму.9) Бавио се копирањем Тинторетијевих и Веронесеових дела и сликањем ведута и историјских тема: „Цар Тиберије“, „Сократ и Алкибијад“ (1874), као и „Пород Николе Зринског“. У папској радионици је израдио први бакрорез новије хрватске уметности „Фаун коме дечак точи вино“ (1873).10) Са Кршњавим је сликао на острву Капри, а посетили су и словенска села у покрајини Молисе.11)

Од 1874. почео је да сарађује са часописом „Вијенац“, који је уређивао Август Шеноа. Октобра те године, у Народном дому у Загребу, организована је изложба, на којој је представљено 7 његових радова.12)

Потом је путовао по Далмацији и Црној Гори.13) У Далмацији је боравио у Задру, где је настала његова слика „Копнена врата у Задру“ (1875).14) Зауставио се затим у Црној Гори,15) на Цетињу, где је заједно са вајаром Иваном Рендићем боравио од августа 1875. до септембра 1876.16) на двору кнеза Николе,17) делујући као портретиста и ратни сликар за време борби у Херцеговини.18)

Смрт војводе Трифка: Јуначном Трифку беше намењено да са својом браћом брани мост, те да тако обезбеди заседу устаницима од Турака, који беху навалили да их сатру. Браћа Трифкова падоше, а на послетку клону и сам Трифко погођен непријатељским куршумом. Турци полетеше да изнемоглом јунаку одсеку главу, а бесни и крвожедни износе му пред очи одгрубљену главу погубљеног му брата. Малаксали Трифко не могавши се више бранити мачем и својом другом шаром, лаћа се револвера и дочекавши на близу крвнике, убија их у исти мах кад подигаше своје ханџаре да му одгрубе јуначку главу. Седам их је сравнио са црном земљицом, па избацивши све метке и не могавши се бранити више пада и сам од силне поганије, која беше навалила на њега самораног. Трифко је добром заменом своје главе испустио своју јуначком душу. - 19)

Његове многобројне илустрације из тог времена објављене су у хрватским и српским часописима, чиме је јавност била обавештена о актуелним догађајима у Херцеговини и Црној Гори.20) Тако су настали његови „Битка у Вучјем Долу“,21) и друге илустрације којима се прослављао култ хероја на бојном пољу, као што су „Смрт војводе Трифка“ и „Херцеговци у заседи“, које су објављене у „Српској Зори“,22) и Србадији.23)

На овом путовању прикупио је материјал за будуће слике „Херцеговачки устанак“, „Бег херцеговачке породице“, као и за илустрације Мажуранићеве „Смрт Смаил-аге Ченгића“ и Његошев „Горски вијенац“.24) Насликао је и неколико портрета поглавара, али је на повратку кући део радова покраден и тако заувек изгубљен.25)

По повратку 1976. деловао је у Загребу,26) где је наставио да бележи уљем на картону оно што је видео на путовању. У загребачкој средини није имао велику конкуренцију, па је добијао бројне поруџбине посебно за портрете, историјске и сакралне композиције.27) Од 1883. почео је да излази хумористички противрежимски лист „Бич“, који је уређивао Август Харамбашић. За овај лист урадио илустрација, неколико вињета и карикатура.28)

У загребачкој реалци је радио као учитељ сликања.29)

Аутор је историјских композиција у духу реализма „Крунисање Звонимира“ (1868), „Смрт Матије Гупца“ (1876), која је изгубљена, али су остале скице и студије за слику,30) предложак за олеографију „Крунисање краља Звонимира“ 1878/79, као и „Последњи часови Петра Зринског и Крсте Франкопана“ (1883) којима је стекао популарност и које су му дали краткотрајну славу и могућност преживљавање пошто су се умножавале у олеографској техници, затим слике „Заклетва краља Коломана“ (1880), „Јуриш Николе Зринског“ (1886). Историјске композиције са националном тематиком и тешком сценографијом представљају завршетак роматичарског сликарства.31) Трудио се да историјске призоре прикаже што веродостојније, мада се по неким детаљима увиђа и његово непознавање историјских елемената.32)

Сликао је ведуте „Ripetta у Риму“ (1872), „Копнена врата у Задру“ (1875), „Манастир на Цетињу“ (1875/76) и крајолика „Црногорске планине“ (1875/76), Стан црногорског војводе, Обала тибра (1874), „Копнена врата Задра“ (1875), „Приморско село и манастир на Цетињу“. За ведуте и пејзаже није имао узор и постао је зачетник хрватског реализма.33)

Сликао је аутопортрета (око 1878) и портрете „Офелија“ (око 1874) „Херцеговац“ (1876), Фрањо Мајкснер (1880), „Портрет старе госпође“ (око 1885), „Дама у бијелом“ (1891), Исо Кршњави (1892).34)35)

Путовао је северозападном Хрватском и Славонијом и учествовао у раду Друштва уметности, те сликао сакралне теме Славонијом, скицирао пејзаже, старе градове.36) Године 1878. је с Исом Кршњави отпушта у Лепоглаву, где је копирао призоре са свода самостана из 18. века, који су оставили јак утисак на њега.37)

Слике сакралне тематике, највише је радио за католичке цркве. Израдио је композиције „Света Марија Магдалена“, за олтар у насељу Капела крај Бјеловара (1879), „Исус у храму међу учитељима“ у цркви Светог Марка у Загребу (1881), 22 лунете на цинктору и велике слике у самој цркви у Марији Бистрици (1881—1884), феске за цркву у Поленшчаку код Птуја у Словенији (1888), цртеже цркве у Светој Марији под Окићем (1890).38) Међутим већина ових радова нису били великог опсега и нису очувани.39)

Херцеговци у заседи: Пет горских јунака, од којих је један Црногорац, два Херцеговаца и два брата Талијана, на големом стењу брдовите планине чекају запетим пушкама непријатеље хришћанске и нестрпљиво изгледају њихов долазак, да их оборе неколицином пушака, те тако да олакшају рањеном срцу њиховог друга који се нашао међу њима тражећи освету. - 40)

Био је изузетно цењен међу Србима, како у Аустроугарској монархији, тако и ван ње. Аутор је прве верзије композиције „Косовка девојка“, израђене 1879, коју су као олеографју издали Петар Николић и С. Кочонда у Загребу (1882). Композиција је имала је велику популарност у народу,41) више пута је репродукована, последња репродукција је рађена 1967. године, а осликана и на порцелану 1900. у Бечу. Сматра се да је као узор послужила слика „Битка код Марињана“, између француске и швајцарске војске (1515), чији је аутор представник историјског сликарства у Француској, Александар Еварист Фрагонар, док је инспирацију нашао у истоименој народној песми садржаној у књизи Армина Павића „Народне пјесме о боју на Косову године 1389“, која је две године раније штампана у Загребу. Слици су претходиле две скице оловком, које је начинио исте године. Моделе за ликове своје композиције је изабрао из свог окружења из Загреба.42)

Један од његових већих послова сакралне тематике, који је остао очуван су 17 икона за иконостас у православној цркви Светог архангела Михаила, у селу Бродац код Бијељине, који је тада управо анектирала Аустроугарска (сада Република Српска).43) По завршетку радова, иконостас који је пројектовао архитекта Никола Колар, најпре је стајао изложен на тадашњем Свеучилишном тргу у Загребу, како би се што широј јавности показало да су домаћи уметници и занатлије способни да израде квалитетно дело, будући да су до тада за сличне послове ангажовани већином страни мајстори,44) а затим је постављен у цркви којој је био намењен (1885). Због бројности и очуваности икона, ово његово дело је од великог значаја. На иконама се препознаје утицај западноевропског, посебно барокног сликарства и назире академски реализам друге половине 19. века, док је са појединим мотивима (посебно златним ореолима) покушао да се прилагоди византијском стилу.45)

Године 1889. насликао једну од својих последњих историјских композиција „Милош Обилић убија султана Мурата“,46) коју је као олеографију такође издало предузећа Петра Николића у Загребу.

Године 1892. израдио је студију за историјску композицију великог формата „Antemurale christianitatis“, коју није стигао да наслика.47)

Умро је 12. јануара 1893. године, у Загребу. Сахрањен је на Мирогоју у Загребу.48)

Литература


Ferdo Kikerc

1) , 2) , 4) , 6) , 8) , 11) , 12) , 14) , 25) , 28) , 29) , 30) , 31) , 32) , 33) , 35) , 36) , 37) , 47)
Умјетност 19. столећа, Према реализму
3) , 5) , 7) , 9) , 10) , 13) , 15) , 21) , 26) , 34)
Лексикографски завод, Quiquerez, Ferdo
16) , 18) , 24)
Игор Жиц, 2009
17) , 20) , 22)
Ивана Женарју, 2011
19) , 23)
Србадија, 1876
27) , 38) , 39) , 41) , 43) , 44) , 45)
Драган Дамјановић, 2010
40)
Српска Зора, 1878
42)
Трифун Павловић, 2014
46)
Јелена Анђелковић, 2010
48)
ТЗ Загреб, Велимир Циндрић, стр. 68
фердо_кикерц.txt · Последњи пут мењано: 2021/09/10 18:06