Марко Цар (Херцег Нови, 30. август 1859 — Београд, 1. новембар 1953), књижевник и инспектор Умјетничког одељења Министарства просвјете Краљевине СХС.
Основну италијанску школу је полазио у Херцег Новом а гимназију у Котору. Са 19 година се преселио у Задар, гдје је сарађивао у „Српском Листу“ Саве Бјелановића. Након тога је покренуо књижевни лист „Вук“, који је престао да излази након 10 бројева 1885. године.1)
Године 1884. ступио је у службу далматинског покрајинског Сабора, и ту је дуго година био шеф саборске канцеларије. Након италијанске окупације је 1919. отишао из Задра и постао инспектор умјетничког одјељења у Београду. Од 1921. налазио се у пензији.2)
Почео је са књижевним радом у „Словинцу“ (Дубровник). Писао је највише књижевне портрете из италијанске, француске, српске и хрватске књижевности. То је изашло у три књиге „Мојих Симпатија“. Веће дјело о раду Саве Бјелановића је издала дубровачка Матица Српска 1911. Затим је написао доста путописа, превода, приповиједака и осталог наведеног у Библиографији испод.3)
Сарађивао је у страним часописима („Nouvele Revue“, „Fanfulla della Domenica“), а и у ревији „Rivista Contemporanea“ коју је уређивао Анђело Де Губернатис.4)
Објавио је неколико књига путописа о приморју. Писао је готово о свим истакнутим писцима са јужнословенског подручја, својим претходницима и савременицима. Поред тога упознавао је овдашњу публику са страним писцима и страну, нарочито италијанску публику са нашим. Преводио је дјела са италијанског и француског.5)
Једно време је био предсједник Српске књижевне задруге.
Учествовао је са још девет бициклиста на Првом првенству Србије одржаном 5. октобра 1897. на релацији Београд—Смедерево—Београд (92 км).
Дописни је члан Српске краљевске академије (Академије уметности) од 19. фебруара 1923. Дописни је члан Српске академије наука (Одељења литературе и језика) од 22. марта 1948.