Корисничке алатке

Алатке сајта


едвард_фриман

Едвард Фриман

Едвард
Фриман
Рођење:
2. август 1823.
Харборн, Енглеска

Смрт:
16. март 1892.
Аликанте, Шпанија

Познат као:
историчар и професор

Едвард Фриман (енгл. Edward Augustus Freeman) (Харборн, 2. август 1823 — Аликанте, 16. март 1892), енглески историчар и професор историје на Оксфорду. Залагао се за ослобођење потлачених балканских народа.

Школовање у Оксфорду

Едвард Август Фриман је рођен 2. августа 1823. године у Харборну (данас предграђу Бирмингема).1) Као дете остао је без родитеља, па га је подизала бака, која га је слала у приватне школе.2) Био је марљив ђак и интересовао се за религиозна питања, историју и спољну политику.3) Добио је стипендију за Тринити колеџ на Оксфорду.4) Најпре је проучавао црквену архитектуру. То га је толико привлачило, да је обишао бројне цркве и правио скице, које би касније уобличавао у бољи цртеж.5) Писао је и песме на енглеском. Прва књига, коју је написао била је Историја архитектуре (1849).6) Иако није видио ниједну грађевину ван Енглеске књига је садржавала добар преглед развоја архитектуре. Током 1860. преселио се у Сомерсет.7)

Залагање за потлачене народе Балкана

Био је јако заинтересован за политику, па је постао активни политичар.8) Једно време вршио је дужност локалног магистрата у Сомерсету.9) У политици био је присташа Вилијама Гледстона.10) Током 1886. подржавао је закон да се Ирској да одређена аутономија, али са друге стране супростављао се предлозима да онда ирски посланици задрже своја места у британском парламенту.11) Ипак више се интересовао за спољну политику. Залагао се за права малих и потлачених народа Балкана, захтевајући да се помогне да се ослободе турске тиранске власти.12) Имао је истакнуту улогу у агитацији, која је уследила након турских злочина у Бугарској 1876.13) Због својих залагања за балканске народе одликовали су га грчки краљ и црногорски кнез.14)

Историчар

Унапредио је историјску науку у Енглеској инсистирајући на јединству историје и тумачећи студентима важност примарних историјских извора и како одабрати веродостојне изворе.15) Тврдио је да је историја јединствена и недељива и да у историји не постоји подела на античку и савремену и да се историја не може разбијати на делове за сваку нацију.16) Занимао се за античку грчку и римску историју, енглеску средњевековну, али и средњевековне историје других европских народа.17) Историју Рима је сматрао централном за европску историју, зато што је европска историја у то доба била много јединственија.18) Своју Историју Сицилије (1891—1894) написао је да би деломично илустровао то јединство.19) Сматрао је да је проучавање историје безвредно, ако се не узму у обзир примарни извори, а он је на примерима учио како треба да се одабиру веродостојни извори и колика важност да се даје непоузданим. Његов углед као историчара највише почива на његовој књизи Историја норманског освајања (6 томова, 1867—1876).20) То дело одликује се ширином и дубином истраживања, критичкога осврта и задивљујућим степеном тачности.21) Он је успео да проникне у прошлост захваљујући познавању практичне политике.22) Може да се сматра да је он изразити политички историчар. Говорио је да је историја заправо политика која је прошла, а да је политика заправо садашња историја.23) Написао је и много о Арату, Сули, Никији, Томасу Бекету, Вилијаму Освајачу, Фридриху Другом итд.24) Изабран је 1884. за професора модерне историје на Оксфорду.25) Од 1886. због лошег здравља много је времена проводио ван Енглеске.26) Умро је од богиња у Аликантеу у Шпанији 16. марта 1892.27)

Дописни је члан Српског ученог друштва од 1884.

Литература

Спољне везе

едвард_фриман.txt · Последњи пут мењано: 2023/07/06 19:22