Корисничке алатке

Алатке сајта


публије_фурије_фил

Публије Фурије Фил

Публије Фурије Фил (лат. Publius Furius Philus) (до 213. пре Христа), римски војсковођа, конзул и цензор. Био је конзул 223. пре Христа заједно са Гајем Фламинијем и учествовао је у рату са Инсубрима. Изабран је за цензора 214. пре Христа и тада је кажњавао младе аристократе, који су због безнађа планирали да напусте Италију након тешкога пораза код Кане.1)

Породица

Потиче из патрицијске фамилије Фуријеваца. Многи њихови чланови пре тога држали су најистакнутије положаје у Риму, укључујући и чувенога Марка Фурија Камила. Ипак огранак фамилије, познат као Фурији Фили нису раније држали ниједан курулни магистрат. Публијев отац се звао Спурије, а деда Марко, али ништа се више не зна о њима. Публије је имао истоименога сина Публија, али није познато каквим родбинским везама је повезан са каснијим Публијима Филијима.

Конзулат

Изабран је за конзула 223. пре Христа заједно са Гајем Фламинијем. Два конзула су напала галску територију и прешли на територију Инсубра близу ушћа Аде и реке По.2) Нападали су, пустошили и пљачкали територију Инсубра и њихових савезника Ценомана.3) Након тога Инсубри су окупили 50.000 војника за одлучујућу битку.4) Инсубри су имали много више војске од Римљана. Пре битке са Инсубрима Сенат је послао запечаћена писма двојици конзула са наређењима да обуставе рат са Инсубрима и да се са војском врате у Рим.5) Главни разлог су била неповољна знамења пред битку са Инсубрима. Прави разлог је заправо био анимозитет Сената према Гају Фламинију, који је поделио земљу у северној Италији сиромашним Римљанима. Гај Фламиније није хтео да отвори писмо пре битке са Галима.6) Публије Фурије Фил је отворио писмо и послушао је наређење. Гај Фламиније је у бици победио Инсубре.

Претор

Изабран је за урбанога претора 216. пре Христа.7) Након битке код Кане он и његов колега Марко Помпоније Матон сазвали су Сенат са циљем да се предузму мере за обрану града након катастрофалнога пораза код Кане. Када је након Кане Марко Клаудије Марцел кренуо до Канусија онда је оставио своју флоту Публију Фурију Филу.8) Са флотом је нападао обалу Африке, али тешко је рањен у поморском сукобу, па се са флотом вратио у Лилибај на Сицилији.9)

Цензор

Изабран је 214. пре Христа за цензора заједно са Марком Атилијем Регулом.10) Као цензори одлучили су да посебно казне оне, који су избегавали војну службу у време када је Рим био у толикој опасности. Све младе аристократе, који су намеравали да напусте Италију и да избегну војску казнили су одузимањем коња и свођењем на ниво обичнога пешака.11) Покажњавали су и све оне, који су избегавали војну службу. Казнили су око 2.000 особа и избацили их из њихових триба.12) Сенат је након тога донио одлуку да се кажњени протерају на Сицилију, где су већ били кажњени остаци војске због кукавичлука код Кане.13) Казнили су и Луција Цецилија Метела, који је ипак следеће године изабран за трибуна.14) Као народни трибун оптужио је двојицу цензора, али осталих девет народних трибуна је уложило вето да се не би десио преседан да се суди цензорима док обављају своју дужност.15)

Смрт

Умро је 213. пре Христа. Умро је на почетку године пре свечанога прочишћења (луструма).16) Марко Атилије Регул је одмах дао оставку на положај цензора,17) према правилима, која су налагала да када један цензор умре мора се бирати нови пар цензора. У време смрти Публије Фурије је вршио и дужност аугура.

Литература

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 4)
Полибије 2.32
5) , 6)
Плутарх, Марцел 4
7)
Ливије 22.35
8)
Ливије 22.57
9)
Ливије 23.21
10)
Ливије 24.11
11) , 12) , 13)
Ливије 24.18
14) , 15) , 16) , 17)
Ливије 24.43
публије_фурије_фил.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/03 16:15