Корисничке алатке

Алатке сајта


октавија

Октавија

Октавија Млађа или само Октавија (лат. Octavia Minor) (69. пре Христа — 11. пре Христа), сестра цара Октавијана Августа. Била је једана од најистакнутијих жена у римској историји. Била је уважавана и цењена од својих савременика због лојалности, племенитости и хуманости и због очувања традиционалних римских вредности.1)

Породица

Октавија Млађа је рођена 69. пре Христа у Ноли у Кампанији као ћерка Гаја Октавија и Ације Балбе Цезоније,2) нећаке Гаја Јулија Цезара. Брат јој је био први римски цар Октавијан Август.3) Њен отац Гај Октавије је био сенатор и умро је 59. пре Христа, а из првога брака имао је још једно дете Октавију Старију.4) Октавијина мајка Ација Балба се након Октавијеве смрти удала за конзула Луција Марција Филипа.

Први брак

Пре 54. пре Христа њен очух Луције Марције Филип је уговорио њену удају за Гаја Клаудија Марцела Млађег, који је постао конзул 50. пре Христа. Гај Клаудије Марцел је био члан угледне фамилије Клаудијеваца, а потицао је од Марка Клаудија Марцела, чувеног римског војсковође из Другога пунскога рата. Тврди се да је Октавијин ујак Цезар 54. пре Христа настојао да је растави од Гаја Клаудија Марцела и да је уда за Помпеја, који је тада био остао без супруге Јулије, Цезарове ћерке.5) Ипак Помпеј је одбио ту понуду и оженио се уместо тога са Корнелијом Метелом. Октавијин супруг Гај Клаудије Марцел Млађи наставио је да се супроставља Цезару и током свог конзулата 50. пре Христа.6) Марцел је био Цицеронов пријатељ и супростављао се стално Цезару. Међутим када је Цезар 49. пре Христа прешао Рубикон Марцел му се није оружано супростављао, а није учествовао ни у бици код Фарсала, па му је Цезар опростио. Умро је 40. пре Христа. Октавија и Гај Клаудије Марцел Млађи имали су троје деце: Марцела, Клаудију Марцелу Старију и Клаудију Марцелу Млађу.

Удаја за Марка Антонија

По сенатском декрету Октавија се удала за Марка Антонија октобра 40. пре Христа.7) Пре тога умрла је Антонијева трећа супруга Фулвија. Пошто је Октавија била трудна са преминулим Гајем Клаудијем била је потребна сенатска одлука да би се одобрила њена удаја.8) Удаја за Марка Антонија била је политички мотивисана, као покушај да се цементира лабави савез између Октавијана и Марка Антонија.9) Октавијан је рачунао на њену лојалност и надао се да ће имати агента у Антонијевој кући.10) Ипак Октавија је упркос таквој удаји изгледа била лојална и верна жена Марка Антонија, а била је верна и свом брату, па је често посредовала између њих.11) Са Марком Антонијем је до 36. пре Христа путовала у различите провинције, а живела је углавном у Атини.12) Тамо је подизала своју децу из првог и из другог брака. У браку са Марком Антонијем имала је две ћерке Антонију Старију и Антонију Млађу. Неколико пута Октавија је посредовала између супруга и брата.13) Октавија је током 37. пре Христа успешно посредовала у Таренту и спречила распад тријумвирата између Октавијана и Марка Антонија.14) Тарентским пактом обновљен је тријумвират до 33. пре Христа. По споразуму Октавијан је требао да добије 120 бродова од Марка Антонија, а заузврат је Антонију требао да пошаље 4 легије и гарду за Октавију.15) Марко Антоније је испунио своју обавезу, али није добио војску од Октавијана.

Раскид са Марком Антонијем

Марко Антоније је напустио Октавију и децу и живео је са краљицом Египта Клеопатром VII. Након 36. пре Христа Октавија се вратила у Рим са ћеркама из свог другог брака.16) Код Марка Антонија на његов двор у Антиохији одмах је дошла Клеопатра, са којом се оженио према египатским обичајима.17) Такав брак није био пуноважећи у Риму, али Марко Антоније је тиме кидао везе са Октавијаном. Марко Антоније се 32. пре Христа растао од Октавије. Након раставе Октавија се бринула о заједничкој деци, али и о Антонијевој деци са фулвијом и Клеопатром: Јул Антоније, Александар Хелиос, Клеопатра Селена II и Птолемеј Филаделф. Октавије се више није удавала након раставе од Марка Антонија.

Тешко подноси губитак сина Марцела

Октавијан Август је обожавао, али никада није усвојио Октавијинога сина Марцела. Марцелова смрт 23. пре Христа је тешко погодила Августа, а Октавија се од тог тешког губитка никад није опоравила. О томе је највише сведочио Сенека, али пошто се често користио хиперболама то није толико поуздано. Октавија је јавно отворила Марцелову библиотеку, а Август је довршио Марцелово позориште. Елије Донат је тврдио да је песник Вергилије своју Енејиду читао Августу и Октавији. Када је читао шесту књигу, у којој је делом опевао Марцела, Октавија је пала у несвест. Никада се није потпуно опоравила од губитка сина Марцела и повукла се из јавног живота. Само у појединим случајевима, попут отварања Марцелове библиотеке и позоришта. Консултовали су је и поводом удаје Јулије Старије за Агрипу. Пошто је Агрипа пре тога требао да се разведе од Октавијине ћерке Клаудије Марцеле Старије сматрали су да пре те одлуке треба да добију Октавијино одобрење.

Смрт

Октавија је умрла између 11. и 9. века пре Христа. Сахрањена је у Августовом маузолеју, а њена сахрана је била јавна. Август је одржао посмртни говор и одао јој је посмртне почасти.18) Дао је да се као сећање на њу изграде Октавијина врата и Октавијин портик. Сенат је био за њу изгласао још неке почасти, међутим Август је то одбио. Била је једна од првих Римљанки, чији се лик нашао на новцу. Пре ње је изгледа само лик Антонијеве жене Фулвије био на новцу.

Литература

  • Гај СветонијеТранквил, Дванаест римских царева, превод Николе Шопа, Дерета, Београд, 2001.
  • Корнелије Тацит, Анали, превод Љиљане Црепајац, Тема, Београд, 2006.
  • Huzar, Eleanor G. (1978). Mark Antony: A Biography. Minneapolis: University of Minnesota Press, ISBN 0-8166-0863-6
  • Eck, Werner; translated by Deborah Lucas Schneider; new material by Sarolta A. Takács , The Age of Augustus. Oxford: Blackwell Publishing 2003, ISBN 9780631229582

Oktavija

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 4)
Светоније Август 4
5)
Светоније Август 27
6)
Светоније Август 28,29
7) , 8) , 9)
Плутарх Антоније 31
10) , 11)
Huzar стр. 139
12)
Плутарх Антоније 33
13)
Плутарх Антоније 35
14)
Huzar стр. 142
15)
Huzar стр. 143
16) , 17)
Huzar стр. 168
18)
Светоније Август 61
октавија.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/04 22:33