Корисничке алатке

Алатке сајта


зеуксид

Зеуксид

Зеуксид (грч. Zευξις), селеукидски војсковођа. Истакао се у гушењу Молонове побуне у Месопотамији. Након пораза у бици код Магнезије 190. пре Христа био је један од Антиохових преговарача са Римљанима.1)

Молонова побуна

Учествовао је у рату са Молоном, који се побунио 222. пре Христа, на почетку владавине краља Антиоха III Великога. Молон је са собом је повукао источну половину Селеукидскога царства.2) У први поход против Молона Хермеја и Антиох послали су као заповеднике Ксенона и Теодота Хемиолија.3) Пред појавом много веће Молонове војске селеукидска војска је била присиљена да потражи заштиту утврђених градова, а Молон је онда овладао подручјем богате Аполоније.4) Зеуксид је покупио све чамце на Тигру и тако је спречио Молона да пређе Тигар и заузме Селеукију на Тигру, а Молон се онда повукао до свога логора крај Ктесифона (Багдад).5)

Ксенетин поход

Зеуксид је учествовао и у другом походу против Молона, који је био поверен Ахајцу Ксенети. Ксенету су код Тигра охрабрили дезертери из Молонове војске уверавањима, да је Молонова војска спремна да изда Молона чим пређу Тигар.6) Преко ноћи Ксенета је са делом војске прешао Тигар нашавши се на углавном мочварном терену, а са друге стране реке оставио је Зеуксида и Питијада да командују војском, која је остала у логору са друге стране реке.7) Ксенета је био убеђен да је победио, па је Молон изненада ноћу побио пијану војску, која је прослављала победу. Након заузимања Ксенетинога логора, прешао је Тигар, заузео неометано Зеуксидов логор из кога је раније побегао Зеуксид. Зеуксид је напустио и Селеукију на Тигру, коју је онда Молон заузео.

Антиохов поход

Антиох Велики је 221. пре Христа кренуо у трећи поход против Молона. И у том походу учествовао је Зеуксид. На једном саветовању главни министар Хермеја је саветовао да се крећу уз реку, а Зеуксид је смогао храбрости да се супростави опасном Хермеји и да предложи супротно, јер је знао да Хермеја греши.8) Предложио је да пређу Тигар јер би у супротном морали шест дана да прелазе пустињу и да се онда нађу на добро брањеном краљевском каналу. Зеуксид је тврдио да би по преласку Тигра становништво прешло на краљеву страну, а са друге стране ту би имали добро снабдевање. Осим тога очекивао је да ће Молон бити присиљен да се упусти у битку да не би изгубио провинцију од огромног значаја за снабдевање.9) Прихваћен је Зеуксидов савет, па је војска подељена на три дела прешла Тигар.10) Близу Аполоније среле су се 220. пре Христа краљева и побуњеничка војска. Антиох је командовао десним крилом, а Хермеја и Зеуксид левим крилом.11) Чим су угледали младога краља много Молонове војске прешло је на краљеву страну, тако да су лако победили Молона, који се онда убио.12)

Римско-сиријски рат

Био је сатрап Лидије.13) Током зиме 201/200. пре Христа Филип V Македонски ратовао је у Малој Азији са Аталом I и тражио је од Зеуксида да га опскрби житом и да му пружи подршку према споразуму Антиоха и Филипа.14) Зеуксид се само претварао да ће га помоћи, па је послао веома малу помоћ.15) У бици код Магнезије 190. пре Христа Зеуксид и Минион командовали су центром, где се налазила македонска фаланга.16) Битка се окончала римском победом и Антиоховим поразом, па је Антиох онда послао Зеуксида и Антипатра да моле Сципионе за мир.17) Зеуксид и Антипатар су прихватили римске услове мировнога споразума, па су онда отишли у Рим, где су прихаватили мировни споразум и границу на Тауру.18)

Литература


Zeuksid

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2)
Полибије 5.40
3)
Полибије 5.42
4)
Полибије 5.43
5)
Полибије 5.45
6)
Полибије 5.46
7)
Полибије 5.47
8) , 9)
Полибије 5.51
10)
Полибије 5.52
11)
Полибије 5.53
12)
Полибије 5.54
13) , 17)
Полибије 21.16
14)
Полибије 16.1
15)
Полибије 16.24
16)
Ливије 37.41
18)
Полибије 21.17,24
зеуксид.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/08 14:50