Корисничке алатке

Алатке сајта


деметрије_са_фароса

Деметрије са Фароса

Деметрије Хварски или Деметрије са Фароса (грч. Δημήτριος ἐκ Φάρου) (до 214. пре Христа), владар Фароса. Учествовао је у Првом илирском рату, у коме је прешао на страну Римљанана, па је након римске победе владао делом јадранске обале у име Римљана као клијентски краљ од 228. пре Христа. Искористио је римску заузетост и изводио је пиратске акције на Пелопонезу и Кикладима, а освојио је и градове, који су били римски савезници. Рим је због тога против њега повео Други илирски рат. Поражен у рату са Римљанима склонио се код Филипа V Македонскога. На македонском двору је био саветник све док није погинуо у Месени 214. пре Христа.1)

Рани живот

Деметрије са Фароса потиче из грчке колоније на Фаросу (данашњи Хвар). Једни га сматрају Грком, а други Илиром. Из свога упоришта изнад луке у Старом Граду владао је Фаросом у име илирскога краља Агрона. Након Агронове смрти 230. пре Христа и даље је владао Фаросом у доба регентства краљице Теуте. Теута је била Агронова друга жена и маћеха Агроновога сина Пинеса, који је тада био премлад да би владао.

Први илирски рат

Теута је током 229. пре Христа наставила са територијалном експанзијом, коју је Агрон започео. Теута је систематски нападала Ису, град, који је припадао Епидамну и Коркири. Били су угрожени Лис (Љеш), Аполонија и Коркира Нигра (данашња Корчула). Током 229. пре Христа Теута је послала Деметрија са Фароса да освоји Коркиру. Када се Коркира предала тада је Деметрије са Фароса у име Теуте владао и Коркиром. После тога опседао је Епидамно. Током првога сукоба за време Првога илирскога рата Деметрије са Фароса је издао Теуту и предао је Коркиру Римљанима. Прешао је на страну Римљана, а за време римскога похода у Илирији помагао им је као водич. Када су Римљани победили Теута је побегла у Ризон (данашњи Рисан). Римљани су Деметрија поставили за краља већине Илирије и он је владао као клијентски краљ у име Римљана.

Након илирскога рата

Деметрије са Фароса оженио се Тритеутом, која је била Агронова прва жена и Пинесова мајка. Том женидбом Деметрије је осигурао свој положај. После тога почео је да обнавља традиционалне илирске односе са Македонијом. Као савезник македонскога краља Антигона III Досона учествовао је са 1.600 Илира 222. пре Христа у бици код Селасије. У бици код Селасије Антигон III Досон победио је спартанскога краља Клеомена III. Након Селасије Деметрије је почео да шири своју контролу над Илиријом на рачун Рима.

Пиратске акције

Код Илира пиратство је по свој прилици представљало веома значајан извор прихода. Међутим пиратство је представљало један од узрока Првога илирскога рата. Након тога рата Римљани су наметнули забрану пловидбе илирским ратним бродовима јужно од Лиса (Љеша). Међутим Деметрије са Фароса је заједно са својим савезником Скердилаидом 220. пре Христа кренуо у пиратску акцију са 90 лемба (илирских галија). Заједно са Етолцима извели су неуспешан напад на ахајски град Пилос, који се налазио на обали Месеније на Пелопонезу. Скердилаида се вратио у Наупакт са 40 својих бродова. Склопио је споразум са Етолцима и кренули су у напад на Ахају. Напали су, заузели и спалили Кинету, град на северу Аркадије. У међувремену Деметрије је пловио са својих 50 бродова по Егејском мору. На Кикладима је једна острва опљачкао,2) а другима је наметнуо данак. Када га је напала флота са Родоса Деметрије се склонио у Кенреју крај Коринта.3) Деметрију је помагао Таурион, који је био македонски представник у Ахаји. Пребацивао је Деметријеве бродове копном преко Коринтског пролаза да би му Деметрије помагао против Етолаца.4) Деметрије је извео неколико напада на обалу Етолије, али није могао да спречи повратак Етолаца из похода по Пелопонезу.5)

Пред Други илирски рат

Римљани су сумњали да је Деметрије са Фароса на неки начин 221. пре Христа повезан са Хистрима, који су изводили пиратске акције.6)7) Деметрије је након напада на Пелопонезу нападао и заузимао градове, који су били у савезу са Римом.8) Римљани су одлучили да осигурају луке у Илирији имајући у виду рат, који су очекивали са Картагином.9) Постоји и много истраживача који верују да главни римски разлог за рат са Деметријем није Картагина, него Македонија.10) Тврди се да је Римска република настојала да спречи Македонију да прошири свој утицај и контролу над источном обалом Јадрана.11) Деметрије се припремио за римску инвазију, па је освојио Димале крај Аполоније и ту је успоставио гарнион. Поред тога распоредио је 6.000 војника на фаросу.

Други илирски рат

Римски сенат је 219. пре Христа послао у Илирију конзула Луција Емилија Паула са војском. Када је Деметрије схватио које су намере Римљана погубио је Илире, који су му се супростављали. Утврдио је Димале, а онда се са 6.000 изабраних војника утврдио у Фаросу.12) Након седмодневне опсаде Луције Емилије Паул је заузео Димале, за које су Илири веровали да су неосвојиве.13) Тим потезом римски конзул је сломио дух непријатеља, па су се након тога многи градови предали Римљанима без борбе.14) Конзул Луције Емилије Паул је видео да је Фарос јако добро утврђен и да се ту налази одлична војска добро опскрбљена, па је био свестан да би опсада јако дуго трајала.15) Због тога је смислио ратну варку. Ноћу је неприметно искрцао на острву велики део своје војске у шумовитом подручју. У зору је отворено запловио са 20 бродова до луке, која је била крај града. Деметрије са Фароса је сматрао да је то сва војска са којом су Римљани дошли, па је кренуо до луке, да би спречио њихово искрцавање.16) Ту се развила борба, у којој је учествовало све више војника, док на крају сва Деметријева војска није изашла из града.17) Тада се појавила скривена римска војска и блокирала је повратак Илира у тврђаву.18) Илири су се нашли између две војске, па су након борбе морали да беже. Деметрије је побегао код македонскога краља Филипа V Македонскога.19) На његовом двору је провео остатак живота.

Тражи рат против Рима

Филип V Македонски је срдачно дочекао Деметрија са Фароса, који је постао један од најпоузданијих Филипових саветника. Према Полибију Деметрије је усмерио Филипову пажњу и амбиције према Илирији и Риму. Ханибал је 217. пре Христа победио Римљане у бици код Тразименскога језера. Чим је за то сазнао Деметрије је саветовао Филипа да склопи мир са Етолцима и да се посвети освајању Илирије и након тога да крене на Италију.20) Деметрије је рекао Филипу да цела Грчка или већ јест или ће бити под његовом контролом, а да поход у Италију представља први корак ка освајању целога света.21) Филип је тада био млад и одважан и прихватио је Деметријеве савете,22) па је убрзо почео Први македонски рат, који је трајао од 214. пре Христа до 205. пре Христа. Деметрије је потицао Филипа са циљем да сам врати своје изгубљене територије и Фарос.23) Током 217. пре Христа Филип је ратовао против Скердилаиде. Током 215. пре Христа Ханибал и Филип V Македонски склопили су споразум.24) Деметријев утицај се види по томе да се у том споразуму експлицитно наводи да се Деметрију са Фароса требају вратити Коркира Нигра, Аполонија, Епидамно, Фарос, Димале, Партини и Атитанија.25)

Утицај Деметрија на Филипа

Полибије је сматрао да је Деметрије одговоран због Филиповога тиранскога понашања.26) Филип је имао два саветника Арата и Деметрија. Полибије сматра да је Филип под утицајем Арата придобијао Грке, а да је под Деметријевим утицајем губио савезнике и углед. Деметрије је погинуо приликом покушаја заузимања Месене. Ипак треба имати у виду пристрасност историјских извора, односно да је Полибијев главни грчки извор био сам Арат, који је оцрнио Деметрија са Фароса.

Литература


Demetrije sa Farosa

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2)
Полибије 4.16
3) , 4) , 5)
Полибије 4.19
6)
Апијан Илирски ратови 8
7) , 8) , 9)
Вилкс стр. 163
10) , 11)
Екстајн стр. 63
12) , 13) , 14) , 15) , 16)
Полибије 3.18
17) , 18) , 19)
Полибије 3.19
20) , 21)
Полибије 5.101
22)
Полибије 5.102
23)
Полибије 5.108
24) , 25)
Полибије 7.9
26)
Полибије 5.12
деметрије_са_фароса.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/03 16:32