Корисничке алатке

Алатке сајта


потез_630

Потез 630

Потез 630 (франц. Potez 630), фамилија француских вишенаменских двомоторних авиона, са три члана посаде, развијен за француско ратно ваздухопловство на основу спецификације из 1934. године, првенствено као тешки ловац „разарач“.

Пројектовање и развој

Авион фамилије Потез 63 је настао на основу захтева француског министарства ваздухоплоства из 1934. године за израду двомоторног лаког одбрамбеног вишеседа. Французи су били поучени позитивним искуством у примени тешког ловца Бреге 690. На основу тога Потез-ови (Avions Henry Potez) инжењери Luis Coroller и Andre Delaruelle су конструисали двомоторни двосед или тросед, вишеструке намене, али у основи ловац. Први лет је био 25 априла 1936. год. сада са ознаком Потез 630. Овај авион је имао мотор Hispano-Suiza 14Ab 01/02 од 640 KS. Исте године је извршена национализација француске ваздухопловне индустрије и између осталих створен је и концерн SNCAN (Societe Nacionale Constructions Aeronautiqeus du Nord) који је објединио 5 фабрика укључујући и Потезов погон у Меолту. На челу овог концерна био је Анри Потез који је наставио рад на развоју фамилије авиона Потез 63.

На почетку рата је овај авион коришћен као ловац али се показало да је спор и да су мотори преслаби, па је повучен из прве борбене линије. Овај мотор је угађен у првих 48 авиона, а у остале из прве серије је уграђиван мотор Gnome-Rhône 14 Ab 10/11 сличне снаге.

Зато су на следећим Потез 631 уграђивани мотори Gnome-Rhône 14M. Поред тога развијено је још неколико варијанти овог авиона за следеће намене: дневно-ноћни ловац једносед за напад на бомбарере (C3), као двосед дневни ловац–бомбардер (C2) и као двосед ноћни ловац (CN2).

Рађене су касније и друге варијанте 632-обрушавајући бомбардер за морнарицу, 633-лаки бомбардер, 837 -тросед извиђач, 63.11 извиђач-бомбардер, којих је и највише направљено. Било је још неких подваријанти и екперименталних авиона. До почетка рата многе јединице у француском ратном ваздухопловству су имале неку од варијанти овог авиона.

Варијанте авиона

Поред мноштва прототипова који су развијени у овој породици авиона, овде са наводе само они типови фамилије Потез 63 који су били у серијској производњи.

  • 630 — први производни модел авиона фамилије Потез 63 са моторима Hispano-Suiza 14Ab
  • 631 — други производни модел са моторима Gnome-Rhone 14M 4/5,
  • 631 Ins — авион за обуку и тренажу пилота,
  • 63.11 — извиђачка варијанта авиона фамилије Потез 63,
  • 633 B2 — лаки бомбардер фамилије Потез 63,
  • 634 — модернизовани авион за обуку пилота,
  • 635 CN2 — ноћни ловац,
  • 671 — тешки ловац (разарач)

Земље корисници

  • Краљевина Италија
  • Француска
  • Румунија
  • Грчка
  • Краљевина Југославија
  • Трећи рајх
  • Пољска
  • Швајцарска

Оперативно коришћење

Авион Потез 63 је био најбројнији француски авион произвођен пред Други светски рат. До капитулације Француске, француско ратно ваздухопловство је користило 1115 ових авиона. Током 1937. и почетком 1938. године владало је велико интересовање страних земаља за овај авион, тако да је SNCAN имала чврсте поруџбине за 77 авиона ове фамилије од 5 земаља. То су биле: Кина, Југославија, Румунија, Грчка и Швајцарска док је Чехословачка фирма Авиа откупила лиценцу за производњу ових авиона која није остварена јер је у међувремену Немачка окупирала Чехословачку. Већина ових поруџбина није остварена или је само делимично остварена, пошто је француска војска због непосредне или ратне опасности, реквирирала све произведене авионе у француским фабрикама, тако да је извезено свега 39 примерака ових авиона.

Употребљен је у току ратних операција између Републике Француске и нацистичке Немачке са ограниченим успехом јер је био инфериоран у односу на немачки Месершмит Бф 109. Након капитулације Републике Француске овај авион се нашао у саставу ваздухопловства Вишијевске Француске и Слободне Француске а заробљене авионе су користили и Италијани и Немци. Немци су заробљене авионе Потез углавном користили као авионе за везу или обуку пилота. Производња авиона Потез је настављена под немачком контролом и након немачке окупације окупације Француске.

У Југославији

Војно ваздухопловство Краљевине Југославије (ВВКЈ) је купило два авиона Потез 630. Један је испоручен априла 1939 год. а други јануара 1940. године. Оба Потеза 63 (како су их звали у југословенском ваздухопловству) су прво били у опитној групи, а затим у 6. ваздухопловно-ловачком пуку. У његовом саставу су летели, или један, или оба, на маневрима и летњим логоровањима. У случају рата 6. ловачки пук је требало да прелети на ратни аеродром код Великих Радинаца. Уочи напада 6. априла 1941. год. авиони 6. пука су прелетели, а са њима су требали да иду и Потези. Али авион Бр 2072 није могао да полети јер мотори нису могли да прораде. Авион је остао на аеродрому у Земуну, и приликом напада Немаца је оштећен и онеспособљен за лет.

Други авион је у првом нападу остао неоштећен и искористивши затишје измедју два напада, посада, пилот Попов и механичар Бранко Чупина (који је био задужен овим авионом), полеће са Земунског аеродрома и после петнаестак минута лета слеће на ратно летелиште Велики Радинци. Сутрадан, одмах по сванућу, иста посада се са авионом враћа на земунски аеродром. Међутим на аеродрому је био хаос, био је потпуно закрчен са остављеним оштећеним и исправним авионима. Док је пилот покушавао да пронађе слободан простор за слетање, толико је успорио, да је авион са висине од 50 m нагло пропао. Авион је оштећен при паду на земљу, али је посада била лакше повређена. На тај начин су оба Потеза била онеспособљена за ратна дејства. Све време рата авиони Потез су били на земунском аеродрому и нема података да ли су их Немци користили у току рата.

Априла 1944. године приликом савезничког бомбардовања оштећен је авион са Ев. бр. 2071, док је други уништен. При ослобођењу земунског аеродрома, јединице НОВЈ су заплениле оштећени авион Потез који није поправљан нити је коришћен после рата.

Сродни чланци

Литература

  1. Димитријевић, Б.; П.Миладиновић, М.Мицевски; (2012). Краљевско Ваздхопловство - Војно ваздухопловство Краљевине СХС/Југославије 1918-1944. Београд: Институт за савремену историју. ISBN 978-86-7403-169-8.
  2. О. Петровић; Војни аероплани Краљевине СХС/Југославије (Део II: 1931 – 1941), Лет 3/2004. Београд, 2004.
  3. Јанић, Чедомир; Петровић, Огњан; (2010) . Век авијације у Србији 1910—2010, 225 значајних летелица. Београд: Аерокомуникације. ISBN 978-86-913973-0-2.
  4. Златко Рендулић, Ваздухопловне доктрине - Гледишта и технике, Београд, Војноиздавачки завод, 1974.

Спољне везе

потез_630.txt · Последњи пут мењано: 2022/05/26 22:18