Корисничке алатке

Алатке сајта


квинт_цецилије_метел

Квинт Цецилије Метел

Квинт Цецилије Метел (лат. Quintus Caecilius Metellus) (око 250. пре Христа — 175. пре Христа), римски политичар и конзул за време Другога пунскога рата. Изабран је за конзула 206. пре Христа.1)

Породица

Син је Луција Цецилија Метела, који је био конзул 251. пре Христа и 247. пре Христа. Када му је умро отац одржао је говор, по коме је стекао углед као један од најбољих римских оратора свога времена. Његови синови су постали значајни римски државници, а то су били Квинт Цецилије Метел Македонац и Луције Цецилије Метел Калво.

Прве више дужности

Први део његове каријере пада у време Другога пунскога рата. Изабран је 217. пре Христа за једнога од понтифика.2) После тога изабран је 209. пре Христа за плебејскога едила,3) а 208. пре Христа за курулнога едила.4) Учествовао је у бици код Метаура када је римска војска под командома Гаја Клаудија Нерона победила Хасдрубала Барку. После битке био је један од изасланика, које је Нерон послао да објаве вести о победи.5)

Конзул

Када је Марко Ливије Салинатор изабран за диктатора да би спровео конзуларне изборе, тада је Метел изабран за његовога команданта коњице.6) Квинт Цецилије Метел изабран је за конзула за 206. пре Христа заједно са Луцијем Ветуријем Филоном.7) Оба конзула су као своју провинцију добила Брутиј, у коме се тада налазио Ханибал.8) Метел је заједно Луцијем Ветуријем Филоном повео војску у област Консенције у Брутијуму и пустошио је тај крај севернога Брутија.9) Док се римска војска враћала натоварена пленом Брути и Нумиђани су их сачекали и напали у уском пролазу.10) Ипак некако су успели да се извуку у Луканију. Два конзула успела су да својом присутношћу целу Луканију врате под римску власт.11) Ханибал се био повукао у Брутиј и ни он ни римски конзули нису подузимали акције једни против других.

Проконзул

Квинт Цецилије Метел је током 205. пре Христа остао као проконзул у Брутију. Задатак му је био да заједно са конзулом Публијем Лицинијем Красом Дивом ограничава кретање Ханибала.12) Метел је задржао своје две легије. Велика епидемија захватила је Метелову и Ханибалову војску у том подручју, па је била битно умањена њихова борбена готовост.13)14) Међу њима због тога није било сукоба. Смртност од епидемије је била толико велика да је Публије Лициније Крас тражио од Сената да се Метелова војска распусти, да не би потпуно нестала.15) Метел је изабран за диктатора да би спровео конзуларне изборе за 204. пре Христа.

Метелова резолуција о Сципионовој одговорности

Квинт Цецилије Метел је често подржавао Сципиона Африканца. Велики скандал избио је због злочина, које је у Локрију починио Сципионов легат Квинт Племиније. Сципион Африканац је након заузимања Локрија у граду оставио Квинта Племинија.16) Квинт Племиније се сурово и тирански понашао у Локрију, а његова војска је починила многе пљачке и злочине. Локрани су се пред Сенатом жалили, јер је Сципион заштитио Племинија. Сципионов политички противник Фабије Максим је то искористио да нападне Сципиона и да тражи да се Сципион лиши команде.17) Развила се жестока дебата у Сенату између Сципионових присташа и противника. На крају је победило мишљење Квинта Цецилија Метела, који је сматрао да је Квинт Племиније крив, а да Сципион није био присутан и да се његова кривица своди само на то што није казнио кривца.18) Прихваћена је Метелова резолуција да претор Сицилије Марко Помпоније Матон одмах оде и да са њим оде 10 сенатора и 2 народна трибуна и да истраже шта се десило.19) У случају да се покаже да су Локранима чињена злодела по Сципионовим наређењима или уз његову сагласност тада је он требао да напусти провинцију и да команду преузму два сенатора. Племиније је био ухапшен, а комисија је утврдила да Сципион Африканац није крив, па му је Сенат дао одобрење да може да изврши инвазију Африке.20)

Брани у Сенату Сципионове интересе

Када су се картагињански представници појавили у Сенату тражећи мир након пораза у бици на Великим равницама Квинт Цецилије Метел је уверио остале сенаторе да се Сципиону Африканцу дају пуна овлаштења да одлучује о мировном сппоразуму са Картагињанима.21) Када су 202. пре Христа изабрани за конзуле Тиберије Клаудије Нерон и Марко Сервилије Пулекс Гемин обојица су желели да добију Африку као провинцију да би се овенчали славом окончања Другога пунскога рата.22) Квинт Цецилије Метел је поново штитио интересе Сципиона Африканца, односно настојао је да спречи да један од конзула преузме команду у рату у Африци. Одлука ко ће бити конзул у Африци и ко ће водити рат у Африци донела се гласањем народа.23) Врховна команда у рату у Африци припала је Сципиону Африканцу.24) По окончању Другога пунскога рата Метел је изразио скептицизам, да ли је рат био од користи или штете за Римску републику.25)

Члан делегација или комисија

Током 201. пре Христа био је именован за једнога од децемвира, државне комисије задужене за поделу државне земље у Самнијуму и Апулији.26) Земља је требала да се подели ветеранима, који су учествовали у рату у Африци. Предводио је 186. пре Христа делегацију, која се покушала да реши спор између Македоније и њених суседа.27) Након тога решавао је проблеме на Пелопонезу и укорио је Ахајце да су били окрутни према Спарти и да треба да исправе све грешке.28) Вратио се тек око 184. пре Христа у Италију. Током 179. пре Христа покушао је да утаначи споразум између цензора Марка Емилија Лепида и његовога бившега противника, а тада другога цензора Марка Фулвија Нобилиора.29)

Литература

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2)
Ливије 23.21
3)
Ливије 27.21
4)
Ливије 27.36
5)
Ливије 27.51
6) , 7) , 8)
Ливије 28.10
9) , 10) , 11)
Ливије 28.11
12)
Ливије 28.45
13)
Ливије 28.46
14) , 15)
Ливије 29.10
16)
Ливије 29.7
17)
Ливије 29.19
18) , 19)
Ливије 29.20
20)
Ливије 29.22
21)
Ливије 30.23
22) , 23) , 24)
Ливије 30.27
25)
Валерије Максим 7.2.3
26)
Ливије 31.4
27)
Полибије 22.6
28)
Полибије 22.10
29)
Ливије 40.45
квинт_цецилије_метел.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/05 21:55