Корисничке алатке

Алатке сајта


гај_марије_млађи

Гај Марије Млађи

Гај Марије Млађи, познат и као Марије Млађи (109—82. пре Христа), римски војсковођа, политичар и конзул 82. пре Христа. Као усвојени син Гаја Марија након његове и Цинине смрти био је предводник партије маријеваца. Сула је након окончања Првога митридатовога рата 83. пре Христа кренуо у поход на Рим. Након неколико пораза Марије Млађи је био присиљен да се склони у Пренесту, где се нашао под опсадом. Много пута неуспешно су слали војске да га ослободе опсаде. Након вишеструких Сулиних победа и безизлазне ситуације Пренеста се предала, а Марије Млађи је извршио самоубиство.1)

Усвојени син Гаја Марија

Рођен је 109. пре Христа. Гај Марије га је усвојио као сина,2) иако Апијан једном о њему говори као о нећаку Гаја Марија, а други пут као о његовом сину.3)4) Заједно са Титом Помпонијем Атиком и Марком Тулијем Цицероном образовали су га грчки учитељи. Као и његов усвојени отац напредовао је у политичкој каријери као популар. До очеве смрти 86. пре Христа био је у његовој сенци.

Марије Млађи у бици са Сулом

Након смрти Гаја Марија почетком 86. пре Христа Луције Корнелије Цина је постао водећи политичар Рима, али он је убијен 84. пре Христа. Док је Сула водио рат са Митридатом Рим је потпуно био под контролом маријеваца, тј. присташа Гаја Марија. Окончањем Митридатовога рата очекивао се повратак Суле и његов поход на Рим. Сула је у пролеће 83. пре Христа кренуо у свој други поход на Рим. Марије Млађи и конзул Гај Норбан сачекали су Сулу са великим снагама у Кампанији, али били су потучени до ногу.5) Изгубили су 7.000 војника, па се Гај Норбан затворио у Капуу.6) Војска другога конзула Сципиона Азијатика прешла је на страну Суле. Сула није нападао Капуу, него је кренуо према Риму, па је тада и Норбан напустио Капуу.7)

Пораз код Пренесте

Гај Марије Млађи изабран је за конзула 82. пре Христа заједно са Гнејем Папиријем Карбоном. Марије Млађи је тада имао само 27 година,8) а изабран је тако млад, јер је представљао симбол за страну маријеваца. Сула је зимовао у Кампанији. Када је Сула заузео Сетију Марије Млађи се мало повукао, па је код Сакрипорта, недалеко од Пренесте распоредио своју војску.9) Имао је на располагању 85 кохорти (око 40.000 војника) и изазвао је Сулу у битку.10) Пошто је Сула располагао са мање војске настојао је да се споји са Долабелом, али Марије Млађи заузео је пролазе и уклештио Сулину војску, која се настојала пробити.11) Сулина војска је била преуморна, па су трибуни наговорили Сулу да одгоди битку. Док је Сулина војска правила опкопе око логора Марије Млађи је напао, али Сулина војска је брзо успоставила поредак и натерала Маријеву војску у бег.12) Марије Млађи је имао огромне губитке од око 20.000 војника, а након пораза повукао се до Пренесте.13) Када је Марије са војском стигао до Пренесте прву војску су прихватили у град, али пошто је стигла Сулина војска затворили су капије, па су Марија Млађега ужетом морали да припну на бедем.14) Након тога под бедемима је уследио покољ Маријеве војске, која није успела на време да се склони у Пренесту.15)

Гај Марије у Пренести под опсадом

Сула је Пренесту, у којој се налазио Марије, опасао јарком и насипом и оставио је крај Пенесте Квинта Лукреција Офелу да настави са опсадом.16) Сула се након тога запутио према Риму, па је за Марија било битно да се реши својих непријатеља у Риму. Наредио је урбаном претору Луцију Јунију Бруту Дамасипу да сазове Сенат и да убије понтифекса максимуса Муција Сцеволу, Луција Домиција Ахенобарба и многе друге.17) Било је много разних покушаја да Марија Млађега и Пренесту ослободе опсаде, али сви покушаји окончали су се неуспехом. У Пренести је због опсаде завладала глад, па је Гнеј Папирије Карбон послао Гаја Марција Цензорина са 8 легија, са циљем да помогне Гају Марију Млађем у опкољеној Пренести, али Помпеј Велики је напао ту војску из заседе и разбио их.18) Марко Лампоније из Луканије, Понтије Телесин са Самнићанима и Гута из Капуе покушали су да са 70.000 војника ослободе Марија и Пренесту опсаде.19) Међутим Сулина војска је добро тржала теснаце, тако да и тај покушај није успео. Марије је онда сам покушао да се пробије, али покушаји му нису успели. Карбон је након више пораза учинио последњи очајнички корак шаљућу две легије под командом Луција Јунија Брута Данасипа да покушају да Гаја Марија Млађега ослободе опсаде у Пренести.20) Међутим Сулина војска је добро чувала теснаце према Пренести, па се тај покушај показао безнадежним, а Карбон је онда одлучио да побегне у Африку.21)

Предаја Пренесте

Гај Марције Цензорин, Каринат и Дамасип су удружили војске и покушали да се пробију кроз теснаце, а када то нису успели одлучили су да крену на Рим.22) Надали су се да би могли да заузму град због несташице људи и хране. На Рим су кренули Самнићани под командом Понција Телесина и Луканци са великом војском. У бици код Колинских врата 82. пре Христа победио је Сула, а у бици је укупно погинуло 50.000 војника на обе стране.23) Одрубљене главе Цензорина и Карината однели су до Пренесте да би дали до знања Гају Марију Млађем и маријевцима да им је страдала војска крај Рима.24) Тај пораз обесхрабрио је становнике Пренесте, који су онда одлучили да се предају.25)

Маријева смрт

Марије Млађи је током предаје Пренесте покушао је да побегне подземним пролазом, али да не би био заробљен извршио је самоубиство.26)27) Било је то 82. пре Христа. Маријеву одсечену главу послали су Сули.

Литература


Gaj Marije Mladji

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2)
Ливије Периохе 86
3) , 8) , 9) , 14) , 15)
Апијан Грађ. ратови 1.87
4)
Апијан Грађ. ратови 1.62
5) , 6)
Плутарх Сула 27
7)
Апијан Грађ. ратови 1.86
10) , 11) , 12) , 13)
Плутарх Сула 28
16) , 17)
Апијан Грађ. ратови 1.88
18) , 19)
Апијан Грађ. ратови 1.90
20) , 21) , 22) , 26)
Апијан Грађ. ратови 1.92
23) , 24)
Апијан Грађ. ратови 1.93
25)
Апијан Грађ. ратови 1.94
27)
Плутарх Сула 32
гај_марије_млађи.txt · Последњи пут мењано: 2022/04/12 23:27