Садржај

Свети синод Краљевине Црне Горе

Свети синод Краљевине Црне Горе (изворно установљен под називом Духовни савјет), највиша црквена власт у Краљевини Црној Гори. Управљао је свим црквеним пословима и имао једнаку власт као Министарски савјет у грађанским пословима.1)

Основан је 1904. проглашавањем Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори,2)3)4) али је прва синодска сједница одржана тек 1908.

Састав

Свети синод су састављали: архиепископ цетињски и митрополит Црне Горе, епископ захумско-рашки, архимандрит цетињски, архимандрит острошки, три протопрезвитера и синодски секретар. Предсједник је био митрополит црногорски, брдски и приморски, а ако је био спријечен заступао га је епископ захумско-рашки.5)

Прва четири синодска члана су били чланови по праву, а три протопрезвитера чланови по избору (са трогодишњом службом). Њих су за први пут бирали синодски чланови по праву, а касније сви синодски чланови. Дужност секретара у Светом синоду је вршио секретар Цетињске консисторије.6)

Свети синод се састајао у престоници редовно два пута у години, у прољеће и у јесен. Могао се састајати у престоници и ванредно у свако доба године, кад се истакне потреба. У оба случаја, морала је бити извијештена државна власт о сваком синодском састанку. Вријеме и дан синодског састанка је одређивао митрополит, а кад њега нема, његов замјеник.7)

На ванредној сједници Светог синода Православне цркве у Црној Гори од 16. децембра 1918. једногласно је донесено Рјешење о уједињењу независне Српско-Православне Св. Цркве у Црној Гори с аутокефалном Православном Црквом у Краљевини Србији. Синодски чланови су били: митрополит Црне Горе Митрофан Бан, митрополит пећки др Гаврило Дожић, епископ никшићки Кирил Митровић и синодски секретар ђакон Иво Калуђеровић.8)

Дјелокруг

Дјелокруг Светог синода простирао се, у смислу 6. канона Седмог васељенског сабора, на сва каноничка и еванђелска дјела која су се тицала Митрополије. Искључено је било само оно што је спадало у личну надлежност митрополита.

Послови Светог синода су се дијелили на унутрашње, строго државне и чисто црквене, и спољашње, такође црквене али који су у додиру са државном влашћу. Једни унутрашњи послови су били управног (административног) карактера, а други судског. Све одлуке и пресуде Светог синода о унутрашњим пословима по себи су биле извршне. Њих су извршавале, по наредби митрополита, надлежне црквене и грађанске власти. Одлуке Светог синода о спољашњим пословима, да би постале извршне и за сваког обавезне, морале су имати врховно књажевско одобрење.9)

Свети синод је могао доносити пуноважне одлуке кад су били присутни у сједници предсједник и бар још три члана, од којих два члана по праву и један по избору. Синодски чланови по избору су имали савјетујући глас. Епископ захумско-рашки и архимандрити цетињски и острошки су имали одлучујући глас, а митрополит још и потврђујући глас. Никаква синодска одлука није могла бити пуноважна ако није својим гласом пристао на њу митрополит или митрополитов замјеник.10)

Унутрашњи послови

Унутрашњи послови Светог синода управног карактера:11)

Спољашњи послови

Спољашњи послови Светог синода:12)

Судска власт

Унутрашњи послови Светог синода судског карактера:13)

У унутрашње послове из надлежности Светог синода спадала су и брачна питања.

Сродни чланци


Sveti sinod Kraljevine Crne Gore

1)
До проглашавања Никољданског устава (1905) улогу књажевске владе је имао Државни савјет.
2)
Устав је изворно проглашен под називом Закон о уређењу Духовног савјета.
3)
Свети синод се у Никољданском уставу спомиње под називом „Архијерејски сабор”.
4)
Књажевина Црна Гора је 1910. проглашена за Краљевину Црну Гору.
5)
Чланови 10. и 12. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори (1904)
6)
Чланови 11, 13. и 14. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори
7)
Чланови 6. и 7. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори
8)
Свети синод Краљевине Црне Горе, број 1169, Цетиње, 16. децембар 1918.
9)
Чланови 15, 17. и 22. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори
10)
Чланови 25. и 26. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори
11)
Члан 18. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори
12)
Члан 21. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори
13)
Члан 19. Устава Светог синода у Књажевини Црној Гори