Садржај

Филип Фортунатов

Филип
Фортунатов
филип_фјодорович_фортунатов.jpg Филип Фјодорович Фортунатов

Рођење:
14. јануар 1848.
Вологда, Русија

Смрт:
3. октобар 1914.
Косолма, Русија

Познат као:
слависта и професор

Филип Фјодорович Фортунатов (рус. Филип Федорович Фортунатов) (Вологда, 2/14. јануар 1848 — Косолма, 20. септембар/3. октобар 1914), слависта и индоевропеиста, професор универзитета (Москва).

Живот и рад

Учио је у петрозаводској гимназији, у којој је његов отац био директор, и у московском универзитету, у којем је завршио студије 1868. Током 1871. заједно са В. Ф. Милером је извео научно путовање у Литванију, резултат чега је био зборник литванских народних пјесама (објављен у „Известия Московского университета”, 1872. итд.). Затим је путовао по иностранству, а по повратку 1875. одбранио је магистарску дисертацију, представљајући издање древноиндијског текста S âmaveda Aranyaka Samhitâ са прилогом Нескольких страниц из сравнительной грамматики индоевропейских языков. Затим је постао доцент московског универзитета. Године 1898. изабран је за члана руске академије наука, а 1902. преселио се из Москве у Петроград.

Одлично познавање славенских и балтичких језика је одликовало све радове Фортунатова. Због свога рада се сматра утемељивачем модерне индоевропске акцентологије. Први је у Русији давао курсеве на литванском језику. Такође је проучавао фонетику и морфологију индоевропских језика, а посебно старославенског и готског. О литванском језику је написао доста чланака који су објављени углавном у њемачким стручним часописима. Године 1897. под његовом редакцијом је изашао Литвански Словар А. Јушкевича који је био на високом научном нивоу. Фонетици санскрита су посвећена дјела: чланак L + dental im Altindischen у журналу „Beiträge” Бецејбергера (т. VI) и каснији рад о истој теми Индоевропейские плавные согласные в древнеиндийском языке у зборнику у част Ф. Е. Корша Χαριστήρια (1896). Њемачки превод се појавио у „Zeitchrift für vergleich. Sprachforschung” Куна (т. XXXVI), гдје је штампана и друга студија Ueber die schwache Stufe des urindogermanischen a-vokals. Главно значење су имали његови радови из области балтичко-славенске акцентологије, као чланак Zur vergleichenden Betonungslehre der lituslavischen Sprachen у „Archiv für slavische Philologie” Ватрослава Јагића (т. IV, 1880 и т. XI).

Друга дјела су му још: Об ударении и долготе в балтийских языках. I. Ударение в прусском языке (1895), Phonetische Bemerkungen veranlasst durch Miciosich's Etymologische s Wörterbuch der Slavischen Sprachen, и многобројни други чланци у разним журналима.

Академик

Дописни је члан Српске краљевске академије (Академије философских наука) од фебруара 1907.

Литература

Вањске везе


Filip Fortunatov