Корисничке алатке

Алатке сајта


Action disabled: index
кратер

Кратер

Кратер (грч. Κρατερός) (око 370 — 321 пре Христа), један од најистакнутијих генерала Александра Великога и један од дијадоха. Погинуо је у сукобу са Еуменом 321. пре Христа у Првом рату дијадоха, на почетку борби дијадоха за власт.1)

Заповеда фалангом у многим Александровим биткама

Син је македонскога племића Александра од Орестије и брат је адмирала Амфотерна.2) На почетку је командовао бригадом фаланге (око 1.500 војника).3) Учествовао је у бици код Граника 334. пре Христа, када је Александар Македонски победио персијске сатрапе Мале Азије. Изгледа да је био веома способан командант, јер је за време битке код Иса 333. пре Христа заповедао не само својом бригадом, него и целом фалангом и пешадијом на левом крилу.4) Тада је Парменион заповедао целим левим крилом. За време опсаде Тира учествовао је у поморском нападу и заповедао је заједно са Пнитагором бродовима на левом крилу.5) У бици код Гаугамеле 331. пре Христа Кратер је поново заповедао фалангом и пешадијом на левом крилу, а Парменион је био његов претпостављени старешина и заповедао је целим левим крилом.6)

Добија још значајније дужности

Током 331. пре Христа помиње се у две битке током инвазије на саму ужу Персију. Биле су то борбе против Усијана и битка код Персијских врата. У обе битке био је главни заповедник поред Александра Македонскога.7) За време потере за персијским царем Даријем III јула 330. пре Христа Александар је заповедао претходницом, а Кратер главнином војске.8) Током рата у Хирканији по први пут је заповедао на једном походу против Тапуријана.9)10) Када је македонска војска дошла до Арије током сукоба са побуњеним сатрапом Сатибарзаном Кратер је заповедао позадином тј. заштитницом.11)

Филотина завера

Кратеров најзначајнији конкурент у заповедништву био је Филота Парменионов.12) Кратер је Филоту био пријавио Александру током 331. пре Христа за време похода у Египту, када је сазнао за Филотина хвалисања да Александар све успехе дугује њему и његову оцу Пармениону.13) Александар је то опростио, али Кратер је наставио да надгледа Филоту и његове активности.14) Филота је знао за једну заверу против Александра, али није га обавестио. Кратер је био први, који се на суђењу јавио да говори против Филоте.15) Кратер је говорио да је Александар одавно требао да се чува Филоте Парменионова и да треба да се чува од непријатеља изнутра.16) Опште уверење међу судијама било је да је Филота крив и да се треба каменовати до смрти. Кратер, Хефестион и Коин веровали су да је Филота део једне веће завере и да га требају мучити, да би сазнали истину. Филота је рекао многе ствари, али ипак се истина није могла установити. Филота је био погубљен, а Александар је наредио да се убије и његов отац Парменион. Парменион је био сигурно невин, али Александар се бојао његове реакције након Филотинога погубљења. Улогу Кратера не помиње ни Аријан, а ни Диодор, него Квинт Курције Руф и Плутарх.

У Централној Азији

Македонска војска је 329. пре Христа прошла кроз Согдијану и дошла до реке Сир Дарје. Том приликом заузели су седам градова. Приликом заузимања највећега града Киропоља Кратер је био рањен стрелом.17) Кратер је учествовао и у борбама против скитског племена Масагета. Током похода против њих заповедао је коњицом.18) Током 328. пре Христа учествовао је у градњи касарни у Маргијани са циљем да се осигурају северне границе Александровога царства.

Индијски поход

Током 326. пре Христа Александар Велики напаo је Гандару, која се налазила западно од Пенџаба. Кратер је у долини Сват утврдио неколико градова. У томе тренутку био је Александров најзначајнији и најпоузданији командант. Међутим касније постаје мање омиљен. Током битке на реци Хидасп 326. пре Христа заповедао је одступницом, која је остала на западној обали реке. Александар Македонски и Коин су учествовали у правој бици, а Кратерова војска се прикључила током завршнице битке.19) Кратер је добио задатке да изгради градове Никеју и Букефалију на попришту битке. За то време Александар је кренуо на исток, још дубље у Индију. Кратер је био задужен да се брине за снабдевање. Није био присутан, када се македонска војска побунила против даљњега похода. Када се Александар укрцао на бродове и пловио према Индијском океану војска је била подељена на два дела и водили су је Хефестион и Кратер.

Повратак

Током 325. пре Христа Александар Македонски је наредио Кратеру да се враћа на запад једним путем. Александар је са другом војском дошао до Индијскога океана, па је део пута прешао бродом, а делом прешао кроз пустињу у Гедросији. Кратер се са својом војском враћао кроз Арахосију и Дрангијану, а у Карманији се његова војска поново састала са Александровом војском.20) У Сузу су стигли марта 324. пре Христа. У Сузи је Александар организовао велику прославу, оженио се и убеђивао је своје пријатеље и пратиоце да се и они ожене девојкама персијског племства. Кратер се тада оженио са Амастрис, ћерком Даријева брата Оксијатра. Само су се Александар, Хефестион и Кратер оженили принцезама Ахемединске династије. То је значило да је Кратер тада био трећи по важности. Каснији регент Пердика је био четврти и он се оженио ћерком сатрапа Медије Атропата.

Кратер води ветеране у Европу

Кратер и Полиперхон су добили задатак да воде 11.500 македонских ветерана кући, а Кратер је по повратку у Македонију требао бити главни командант македонске војске у Европи.21) До тада је Антипатар обављао функцију регента, а ту дужност требао је да преда Кратеру.22) План је био да када стигну у Киликију ветерани граде велику морнарицу, уз помоћ које би Александар освајао Картагину. Док је у Киликији градио нову флоту стигла је вест да је Александар Македонски неочекивано умро 11. јуна 323. пре Христа.

Ламијски рат

Одмах након Александрове смрти избио је Ламијски рат у Грчкој. Александрови генерали су за то време 323. пре Христа у Вавилону расправљали о будућности односно о Вавилонској подели. Кратер ту није био присутан. Кратер није био задовољан што он није постао регент, него је то постао Пердика. Антипатар је тражио помоћ, јер је био опкољен у граду Ламији. Кратер је дошао са морнарицом и војском и помогао је Антипатару да победи удружене грчке савезнике у бици код Кранона 322. пре Христа.

Први рат дијадоха

Крајем 322. пре Христа Антипатар се побунио против регента Пердике, јер је сумњао у његове намере да постане краљ. Пердика је тада намеравао да се ожени Александровом сестром Клеопатром и да раскине веридбу са Антипатеровом ћерком. Побуни су се прикључили Птолемеј, Антигон и Кратер. Свој савез су цементирали браковима. Кратер се оженио Антипатаровом ћерком Филом I. Главни Пердикин савезник био је Еумен. Пердика је одлучио да најпре нападне Египат, тј. Птолемеја, па да се тек онда разрачуна са осталима и крене на Грчку. Оставио је Еумена да пази на прелазе из Европе у Азију.

Кратер гине у бици против Еумена

Неоптолем је напустио Еумена и прикључио се Антипатру и Кратеру. Неоптолем је рекао да Кратер ужива огроман углед међу Еуменовим македонским војницима и да ће у случају битке Македонци напустити Еумена. Уверио је Кратера да ће се лако обрачунати са Еуменом. Антипатар и Кратер су поделили снаге, па је Антипатар кренуо са пола војске према Египту да спречи да Пердика освоји Египат. Кратер и Неоптолем су требали да се боре против Еумена. Негде близу Хелеспонта дошло је зими 321/320. пре Христа до битке Еумена са Кратером. Еумен против Кратера није распоредио ниједнога Македонца, него стране коњанике под командом Фарнабаза, Артабазовог сина и Феникса од Тенеда. Сам Еумен је са 300 најбољих коњаника јахао на десном крилу са намером да нападну Неоптолема.23) Када је Кратер видео како га напада Еуменова војска сматрао је да га је Неоптолем преварио информацијом да ће Македонци прећи на њихову страну.24) Први судар је био тежак. Кратер је пао рањен са коња.25) Еумен је победио у тој бици, а Кратер је погинуо.

Литература


Krater

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 6) , 7) , 8) , 9)
Heckel стр. 95
4)
Аријан 2.8
5)
Аријан 2.20
10)
Аријан 3.23
11)
К.К.Р. 6.6
12)
Heckel стр. 96
13)
Плутарх Александар 48
14)
Плутарх Александар 49
15)
К.К.Р. 6.8
16)
Курције Руф 6.8
17)
Аријан 4.3
18)
Аријан 4.17
19)
Heckel стр. 97
20) , 22)
Heckel стр. 98
21)
Аријан 7.12
23) , 24) , 25)
Плутарх, Еумен 7
кратер.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/02 22:34