Добро дошли на Српску енциклопедију

Разлике

Овде су приказане разлике између изабране ревизије и тренутне верзије странице.

Постави везу ка овом компаративном приказу

Обе стране последње ревизије Претходна ревизија
историја_епархије_диселдорфске_и_њемачке [2019/07/09 18:48]
жељко_тодоровић
историја_епархије_диселдорфске_и_њемачке [2019/07/09 19:23] (тренутно)
жељко_тодоровић
Линија 9: Линија 9:
 Одлуком [[Свети архијерејски сабор Српске православне цркве|Светог архијерејског сабора]] са редовног засједања од 14. до 29. маја 2015. Епархија средњоевропска је преименована у Епархију франкфуртску и све Њемачке (њем. //Diözese von Frankfurt und ganz Deutschland//​) са сједиштем у Франкфурту.(([[http://​spc.rs/​sr/​saopshtenje_svetog_arhijerejskog_sabora|Саопштење Светог архијерејског сабора („СПЦ“,​ 30. мај 2015)]], Приступ 10. фебруара 2016.)) На саборском засједању од 24. маја 2017. епископ франкфуртски [[Сергије (Карановић)]] је изабран за [[Епархија бихаћко-петровачка|епископа бихаћко-петровачког]],​ а за администратора Епархије франкфуртске и све Њемачке постављен је [[Епархија аустријско-швајцарска|владика аустријско-швајцарски]] [[Андреј (Ћилерџић)]].(([[http://​www.rts.rs/​page/​stories/​ci/​story/​124/​drustvo/​2745643/​izabran-novi-sinod-i-imenovane-nove-vladike-spc-.html|Изабран нови Синод и именоване нове владике СПЦ („РТС”,​ 24. мај 2017)]], Приступ 16. фебруара 2019.)) Одлуком [[Свети архијерејски сабор Српске православне цркве|Светог архијерејског сабора]] са редовног засједања од 14. до 29. маја 2015. Епархија средњоевропска је преименована у Епархију франкфуртску и све Њемачке (њем. //Diözese von Frankfurt und ganz Deutschland//​) са сједиштем у Франкфурту.(([[http://​spc.rs/​sr/​saopshtenje_svetog_arhijerejskog_sabora|Саопштење Светог архијерејског сабора („СПЦ“,​ 30. мај 2015)]], Приступ 10. фебруара 2016.)) На саборском засједању од 24. маја 2017. епископ франкфуртски [[Сергије (Карановић)]] је изабран за [[Епархија бихаћко-петровачка|епископа бихаћко-петровачког]],​ а за администратора Епархије франкфуртске и све Њемачке постављен је [[Епархија аустријско-швајцарска|владика аустријско-швајцарски]] [[Андреј (Ћилерџић)]].(([[http://​www.rts.rs/​page/​stories/​ci/​story/​124/​drustvo/​2745643/​izabran-novi-sinod-i-imenovane-nove-vladike-spc-.html|Изабран нови Синод и именоване нове владике СПЦ („РТС”,​ 24. мај 2017)]], Приступ 16. фебруара 2019.))
  
-Одлуком [[Свети архијерејски сабор Српске православне цркве|Светог архијерејског сабора]] са редовног засједања од 29. априла до 10. маја 2018. године за епископа франкфуртског и све Њемачке изабран је [[Григорије (Дурић)]],​ дотадашњи [[Епархија захумско-херцеговачка|епископ захумско-херцеговачки и приморски]]. Саборском одлуком од новембра исте године Епархија франкфуртска и све Њемачке је преименована у Епархију диселдорфску и њемачку (њем. //Diözese von Düsseldorf und Deutschland//​) са сједиштем у Диселдорфу.(([[http://​spc.rs/​sr/​obaveshtenje_eparhije_diseldorfske_nemachke|Обавештење Епархије диселдорфске и немачке („СПЦ”,​ 9. новембар 2018)]], Приступ 16. новембра 2018.))+Одлуком [[Свети архијерејски сабор Српске православне цркве|Светог архијерејског сабора]] са редовног засједања од 29. априла до 10. маја 2018. године за епископа франкфуртског и све Њемачке изабран је [[Григорије (Дурић)]],​ дотадашњи [[Епархија захумско-херцеговачка|епископ захумско-херцеговачки и приморски]]. Саборском одлуком од новембра исте године Епархија франкфуртска и све Њемачке је преименована у [[Епархија диселдорфска и њемачка|Епархију диселдорфску и њемачку]] (њем. //Diözese von Düsseldorf und Deutschland//​) са сједиштем у Диселдорфу.(([[http://​spc.rs/​sr/​obaveshtenje_eparhije_diseldorfske_nemachke|Обавештење Епархије диселдорфске и немачке („СПЦ”,​ 9. новембар 2018)]], Приступ 16. новембра 2018.))
  
 ===== Епископи ===== ===== Епископи =====
 +Епископ западноевропски (и аустралијски):​
 +  * Лаврентије (Трифуновић) (1969—1989)
 +
 Епископи средњоевропски:​ Епископи средњоевропски:​
   * [[Константин (Ђокић)]] (21. јул 1991 — 28. мај 2013)   * [[Константин (Ђокић)]] (21. јул 1991 — 28. мај 2013)
-  ​* [[Патријарх српски Иринеј]] (28. мај 2013), администратор+    ​* [[патријарх српски Иринеј]] (28. мај 2013), администратор
   * [[Сергије (Карановић)]] (2014—2015)   * [[Сергије (Карановић)]] (2014—2015)
  
 Епископи франкфуртски и све Њемачке:​ Епископи франкфуртски и све Њемачке:​
   * [[Сергије (Карановић)]] (2015—2017)   * [[Сергије (Карановић)]] (2015—2017)
-  ​* [[Андреј (Ћилерџић)]] (2017—2018),​ администратор+    ​* [[Андреј (Ћилерџић)]] (2017—2018),​ администратор
   * [[Григорије (Дурић)]] (2018)   * [[Григорије (Дурић)]] (2018)
  
Штампање