Корисничке алатке

Алатке сајта


битка_код_тарента

Битка код Тарента

Битка код Тарента 212. пре Христа, представља једну од битака Другог пунског рата, током које је Ханибал заузео град Таранто, који је дотада био под контролом римске војске. Након освајања града тарантинска тврђава остала је под римском контролом током целога рата. Заузимањем Таранта цели југ Италије сем Регија пао је под власт Ханибала.1)

Увод

Римљани су чекали прилику да заузму најважнији кампанијски град Капуу, који се након битке код Кане одметнуо од Рима. Ханибал је зимовао крај Капуе и спречавао је да га римска војска заузме. Током 212. пре Христа Таренто је звао Ханибала, па је римска војска имала прилику да нападне Капуу. Ханибал се надао да је освајање Тарента довољно важно да би могао да ризикује губитак Капуе. Ханибал је одавно желео да заузме тако Таренто, најбогатији град у јужној Италији, који је имао улогу окидача Пировога рата.

Прво Ханибалово појављивање крај Тарента

Током 214. пре Христа Ханибалу су се обратили млађи аристократи Тарента, који су желели да се реше римске власти.2) Молили су Ханибала да се само појави са војском крај Tарента, па ће се град одмах одметнути од Римљана.3) Таренто је био богат и чувен град, а за Ханибала је био посебно значајан, јер је имао луку, која би омогућавала везу са македонским краљем Филипом V Македонским.4) Ханибал је због тога током 214. пре Христа дошао са војском до територије Тарента.5) Пустошио је области до Тарента, а област Тарента је поштедео настојећи да освоји симпатије становништва. Неколико дана пре Ханибалова доласка Марко Валерије Левин је у Таренто послао енергичнога и опрезнога Марка Ливија, који је толико ојачао страже, да нико из града није могао да покуша издају.6) Ханибал је онда био присиљен да се повуче из околине Тарента, а презимио је на оближњој територији Салапије.

Римски злочини изазивају бес народа у Таренту

Ханибал се дуго надао да ће Таранто да се одметне од Римљана, а Римљани су сумњали у издају, па су узели таоце од Таранта и Турија и одвели су их у Рим.7) Таоци нису били држани под стриктним надзором, па су једне ноћи кренули да беже. Римљани су их ухватили, избатинали и бацили са Тарпејске стене.8) Та римска окрутност разбеснила је становништво Тарента и Турија, па су они тражили начин да обнове своје везе са Ханибалом.9) Коловође завере у Таренту су се након тога састале са Ханибалом. Договорили су се са њим да након ослобађања од Римљана Тарент задржи своје законе и независност, да не требају да плаћају Картагини порез и да картагињански гарнизон може да борави у Таренту само по вољи народа.10)

Ханибал заузима град

Двојица вођа завере су се често кретали ван Тарента доводећи опљачкану стоку или уловљену дивљач у различито доба дана и ноћи, а римске страже упознате са њиховим активностима нису у њих нимало сумњале. Ханибал је био на три дана од Тарента, а сумњу због боравка на истом месту умањивао је гласинама да је болестан. Пред заузимање Тарента Ханибал је припремио 10.000 лаких пешака и коњаника и са њима се неопажено привукао до града.11) Вође завере су те ноћи убили страже на две капије и омогућили су Ханибаловој војсци да уђе у град. У град је ушла пешадија, а коњица је чекала ван града. Ханибал је својих 2.000 Гала поделио на три дела и послао у различите делове града, са задатком да заузму главне улице, да побију Римљане штедећи становништво.12) Уследио је ноћни покољ римске војске, а они који су преживели до јутра повукли су се у тарентинску тврђаву.13) Ханибал је спречио да његова војска пљачка становништво, али након обиљежавања тарентинскиих кућа војска је опљачкала све римске куће.

Римљани контролишу тврђаву

Марко Ливије и преостала римска војска склонили су се у тврђаву, коју је било веома тешко освојити, а Ханибал није имао времена за губљење, па је одлучио да тврђаву добро опкопа и одвоји од остатка града.14) Очекивао је да ће током земљаних опсадних радова Римљани да изведу испад, а када се то десило најпре се Ханибалова војска повукла према плану, да би што више Римљана изашло из тврђаве.15) Онда је Ханибал са приправном војском напао са свих страна, па је погинуло много римских војника.16) Око тврђаве је после тога ископан огроман јарак и онда додан и зид, да би Тарент што боље заштитио. Тврђава је могла да добија појачања преко мора, а сам град Тарент је био одсечен од мора, јер је тврђава контролисала улаз у луку.17) Тарентинци су копненим путем ипак извукли своју флоту из луке. Ханибал је након тога отишао на зимовање.

Последице

Јужна Италија омогућила је Ханибалу снажно упориште. Међутим, када је чуо да Римљани опседају Капуу Ханибал се за неколико дана појавио крај Капуе. Ханибал је у бици код Капуе привремено ослободио град римске опсаде. Ханибал је у том тренутку држао целу Велику Грчку са изузетком Регија. Градови на Сицилији, укључујући и Сиракузу одметнули су се од Рима. Помоћ му је обећао и македонски краљ Филип V Македонски. Након Ханибаловога одласка Римљани су обновили опсаду Капуе и заузели су је 211. пре Христа. Тарентинска тврђава је остала под римском контролом, а Римљани су поново заузели Тарент 209. пре Христа.

Литература

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 4)
Ливије 24.13
5) , 6)
Ливије 24.20
7) , 8)
Ливије 25.7
9) , 10)
Ливије 25.8
11) , 12)
Ливије 25.9
13)
Ливије 25.10
14) , 15) , 16) , 17)
Ливије 25.11
битка_код_тарента.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/05 22:10