Корисничке алатке

Алатке сајта


Action disabled: source
битка_код_липара

Битка код Липара

Битка код Липара, поморска битка између Картагине и Римске Републике за време Првога пунскога рата. Битка се одиграла 260. пре Христа крај Липарских острва. У бици су победили Картагињани заробивши у заседи све римске бродове.1)

Поморска надмоћ Картагине

Након победе у бици код Агригента Римљани су освојили велики део Сицилије. Многи градови су прешли на страну победника.2) Међутим Картагина је била поморска сила без премца у западном Медитерану, па је користила поморску надмоћ и многи обални градови су прешли на страну Картагине.3) Поред тога пустошили су италијанску обалу.4)

Римљани граде флоту

Због свега тога ситуација је била нерешена. Римљани нису могли без флоте да освајају обалне градове. Могли су да траже компромис, али империјалистичке амбиције Рима да се освоји Сицилија могле су се остварити само градњом јаке флоте.5) Римљани су одлучили по први пут да изграде флоту, да би могли да се супроставе Картагини. Изградили су флоту од 120 бродова, од чега је било 100 пентера и 20 трирема.6) Римски бродоградитељи нису имали искуства у градњи ратних бродова. Рим је до тада користио само савезничке бродове и посаде. Римљани су по узору на картагињанску пентеру (квинкверему) са 5 редова весала направили копију.7) Ту причу многи су прихватали са скепсом, све док недавно нису крај Сицилије нађени остаци картагињанскога брода.8) Римљани нису имали ни посада обучених за такве бродове, па су морали да спроводе и обуку.9)

Битка

За команданта поморских снага одређен је конзул Гнеј Корнелије Сципион Асина. Сципион је кренуо преко Месинског мореуза само са 17 бродова, колико је до тада било опремљено.10) Док је Сципион пловио са малом флотом добио је информацију да гарнизон на Липарским острвима има намеру да пређе на страну Римљана. Према Зонари радило се о картагињанској подвали.11) Сципион није могао да одоли таквом искушењу да заузме важан град без борбе. Због тога је отпловио према Липарима. Ханибал Гискон је чуо за римску флоту, па је послао картагињанскога сенатора Бода са 20 бродова.12) Бодо је ноћу дошао до Липара и затворио је римску флоту у луци у Липару. Посаде римских бродова су се повукле на копно, а у паници која је настала Гнеј Корнелије Сципион се предао.13) Према Зонари Сципион није хтео да се преда, па га је Боде звао на преговоре и заробио га, а онда су се остали морнари лако предали.14) Због свега тога Гнеј Коренелије Сципион је касније добио надимак Асина, тј. магарац. Полибије је помињао и да су га лоше саветовали да се преда.15)

После

Убрзо након тога пораза конзул Гај Дулије је победио у бици код Мила и то је била прва римска поморска победа.

Литература


Bitka kod Lipara

1)
Чланак пренесен са Историјске енциклопедије
2) , 3) , 4) , 6) , 7)
Полибије 1.20
5)
Scullard стр. 548
8)
Scullard стр. 549
9) , 10) , 12) , 13)
Полибије 1.21
11) , 14)
Зонара 8.10
15)
Полибије 8.35
битка_код_липара.txt · Последњи пут мењано: 2021/07/05 21:28